1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
12

Don’t understand this question

Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
5 0
It's easy you just need to multiply both numbers by 25
You might be interested in
To calculate the total amount of satin you need you add 4.5 and 3.25 and find that you need 7.75 yards of satin. Is this correct
Nostrana [21]
4.5 and 3.25 gets you to 7.75, you are correct
7 0
3 years ago
Joshua drinks 8 cups of water a day the recommended daily amount is given fluid ounces how many fluid ounces of water does he dr
Marizza181 [45]
64 fluid ounces. I converted it on Google.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Martha tries to exercise at least 30 minutes eac day write an inequality to represent the number of minutes Martha exercises eac
Sergio [31]
Let “t” represent the number of minutes Martha exercises each day. If she needs to exercise *at least* 30 minutes, t has to be equal to or greater than 30, so our inequality would be

t ≥ 30
4 0
3 years ago
Find f'(x) if f(x) = (2/(x^1/3)) + 3 cos x + x^pi
galben [10]

The derivative of f is

f'(x)=\left(2x^{-1/3}+3\cos x+x^\pi\right)'

f'(x)=\left(2x^{-1/3}\right)'+(3\cos x)'+\left(x^\pi\right)'

By the power rule,

f'(x)=-\dfrac23x^{-4/3}+(3\cos x)'+\pi x^{\pi-1}

The derivative of \cos x is -\sin x:

f'(x)=-\dfrac23x^{-4/3}-3\sin x+\pi x^{\pi-1}

3 0
3 years ago
what is the total cost of a pair of shoes for 78.95 in two sweaters at 36.99 each with a 7% sales tax
Llana [10]

Hello!

The Question asked is simpler then you may expect! All you need to do is multiply the two numbers by 1.07 to find the answer which is,

$84.48 <em>and </em>$39.58

if the question is asking for them to be combined it would be $124.06.

<h3>Hope this helps!</h3>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate if there are 1,760 calories in 8 servings
    13·1 answer
  • Please help &amp; show me how you got it! <br>6-7
    10·1 answer
  • Please help me with both of these.
    7·1 answer
  • $19.00+$11.99+10% discount+ 8.75 salestax=
    7·2 answers
  • What’s the correct answer for this question?
    15·1 answer
  • Is my answer correct or no? <br> ---&gt; show explanation &amp; details if i am wrong!!!
    10·1 answer
  • How many mL of a 10% magnesium sulfate solution will contain 14 grams of magnesium sulfate?
    9·2 answers
  • 18.0*18.9 please help, please!
    12·2 answers
  • A bag contains 5 green marbles and 8 blue marbles. A dice is rolled, then a marble is chosen at random from the bag .
    10·1 answer
  • A tv show had 4.4 x 106 viewers in the first week and 3.1 x 106 viewers in the second week. determine the average number of view
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!