1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
3 years ago
10

A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?

Mathematics
2 answers:
Charra [1.4K]3 years ago
5 0
Hey there yo!!

To find out the cost per ounce :
Divide $5.04 by 36oz .

Your answer is 0.14 cents per ounce.

~ TRUE BOSS
tatyana61 [14]3 years ago
4 0
$.14 per ounce

hope this helped!!
You might be interested in
Simplify: -14cd-2c^2d^2+15cd+9c^2d^2-15cd
MaRussiya [10]

7c^2d^2-14cd

Hope this helps a bunch!!!!!!!!!!!!

7 0
4 years ago
Kira received a $80 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $8.03 per pound. After buying the
never [62]

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

80 - 39.85 = 40.15

40.15 ÷ 8.03

= 5

3 0
2 years ago
A driver averaged 49 miles per hour and took 10 hours to travel between two cities. What is the distance between the two cities
Vesnalui [34]

Answer:

The answer is 490

Step-by-step explanation:

It takes 10 hours at 49MPH so you have to multiply 49 miles × 10 hours which gives you 490 miles

6 0
3 years ago
Please help <br><br> Consider the matrices.
Andrei [34K]

_ _

| - 17 |

PQ = | - 3 |

| - 37 |

|_ 49 _|

7 0
3 years ago
Needdddd help pls ill mark brainlist​
Ilya [14]

Step-by-step explanation:

correct answer 2) y> 3x+2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve p/q=r/s
    11·1 answer
  • Please provide the answer for me if anyone is per if anyone provides the answer I will answer to one of their questions thank yo
    5·1 answer
  • Find the value of x in each case. Please help me!!!!
    13·2 answers
  • Factor 2x2 - 9x - 11.
    8·1 answer
  • How does a translations 6 units up and 1 unit left change the coordinates of a shape?
    5·1 answer
  • A certain shop repairs both audio and video components. Let A denote the event that the next component brought in for repair is
    11·2 answers
  • 18x + 3y = -21 !!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • In the standard (x,y) coordinate plane a right triangle has vertices at (-3,4)(3,4)(3,-4) what is the length in coordinates unit
    14·1 answer
  • A line passes through the point , −48 and has a slope of −5/2
    7·1 answer
  • The cost of admission to the spring carnival was $39 for a group of 8 children and 3 adults. The admission was $43 for another g
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!