1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kazeer [188]
3 years ago
5

If you have the following equation, 2/3x+5/6-x=2-3/4x what would you multiply each term by to get rid of all the fractions

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 12.

Step-by-step explanation:

You would multiply each of them by 12 to get rid of all of the fractions.

This is because 12 is the least common multiple of the denominators. You can find that by lining up their multiples and looking for the one that is the smallest that they have in common.

3: 3, 6, 9. 12. 15

4: 4. 8. 12. 16, 20

6: 6. 12. 18. 24. 30

You might be interested in
What is the value of log <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B16%7D%5E%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title=" {16}^{4} " alt
Dmitriy789 [7]
65,536 I believe is the answer
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I really need help and this answered ASAP. thank you and sorry.
Semenov [28]

9514 1404 393

Answer:

  $2.50

Step-by-step explanation:

The question asks for the total cost of a notebook and pen together. We don't need to find their individual costs in order to answer the question.

Sometimes we get bored solving systems of equations in the usual ways. For this question, let's try this.

The first equation has one more notebook than pens. The second equation has 4 more notebooks than pens. If we subtract 4 times the first equation from the second, we should have equal numbers of notebooks and pens.

  (8n +4p) -4(3n +2p) = (16.00) -4(6.50)

  -4n -4p = -10.00 . . . . . . . . . . . simplify

  n + p = -10.00/-4 = 2.50 . . . . divide by the coefficient of (n+p)

The total cost for one notebook and one pen is $2.50.

__

<em>Additional comment</em>

The first equation has 1 more notebook than 2 (n+p) combinations, telling us that a notebook costs $6.50 -2(2.50) = $1.50. Then the pen is $2.50 -1.50 = $1.00.

One could solve for the costs of a notebook (n) and a pen (p) individually, then add them together to answer the question. We judge that to be more work.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mother is m years old, and she is four times as old as her daughter. How much older is the mother than her daughter?
yuradex [85]

The mother is older than her daughter by \frac{3}{4}m years

Step-by-step explanation:

Mother is m years old, and she is four times as old as her daughter.

we need to find how much older the mother is than her daughter

  • Put the age of mother equal 4 times the age of daughter
  • Find the age of daughter
  • Subtract the age of daughter from the age of mother to find how much older the mother than her daughter

∵ The mother's age = m

∵ Her age is four times as old as her daughter

∴ m = 4 × daughter's age

- Divide both sides by 4

∴ \frac{1}{4}m = daughter's age

- Subtract the daughter's age from her mother's age

∵ The difference of their ages = m - \frac{1}{4}m

- Change 1 m to a fraction of denominator 4, then 1 m = \frac{4}{4}m

∴ The difference between their ages = \frac{4}{4}m - \frac{1}{4}m = \frac{3}{4}m

∴ The mother is older than her daughter by \frac{3}{4}m years

The mother is older than her daughter by \frac{3}{4}m years

Learn more:

You can learn more about the fractions in brainly.com/question/1648978

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Help number 16 sos please
natta225 [31]
The answer is 0.4722. I hope this helps :)
5 0
3 years ago
What is the unit rate of $200 for 18ft
sergejj [24]
I hope this helps you




if 18 ft 200$



1 ft ? $



?.18=200.1



?=200/18



?=11,111111
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use inductive reasoning to describe the pattern. Then find the next two numbers in the pattern.
    6·2 answers
  • hey, do any of you guys know how to plot functions on a graph. You know like f(X) and g(X)? I find it really hard and also do yo
    8·1 answer
  • Which property is used in the statement?
    5·1 answer
  • 2. Susan and Jorge stand 38 m apart, both to the west of Big Ben. From Susan's position, the
    8·1 answer
  • Mike and Olivia we're comparing their Halloween candy. Mike received 4 times as much candy as Olivia received. Mike then split h
    13·2 answers
  • In a​ lottery, the top cash prize was ​$646 ​million, going to three lucky winners. Players pick five different numbers from 1 t
    15·1 answer
  • If the diameter of a circle is 9 cm, then its circumference is 56.52 cm.<br> True or False
    5·1 answer
  • What is the value of 6 2/3 + 1 7/12?
    7·2 answers
  • Write -5i, 2, and 7 in the simplest polynomial function given the roots
    11·1 answer
  • Inclues all numbers between -1 and 4 including -1 but not including 4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!