1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
12

The exterior angle of a regular polygon is 15 degrees how many sides does it have

Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
6 0
The formula to use is
n = 360/E
where 
n = number of sides
E = measure of exterior angle

In our case, E = 15 so 
n = 360/E
n = 360/15
n = 24

This regular polygon has 24 sides
You might be interested in
Sam and Paul started a business. Their investments were in the ratio 6 : 7, respectively. How much did Paul invest if Sam's inve
salantis [7]

Answer:

$966

Step-by-step explanation:

6/7 =  828/x

Write a proportion.

6x = 7(828) Use cross products.

6x = 5796 Multiply.

x = 966 Divide both sides by 6.

Paul's investment was $966.

4 0
2 years ago
How is using partial products to find the product of two 2-digit factors different and similar
Ierofanga [76]
It is different because you are doing a different method to complete the problem.  It is the same because it ends up with the same answer, provided you complete the process correctly.
3 0
3 years ago
Bob and Ted are in the plumbing business. Bob can do the plumbing hook-up for a new house in 4 hours; Ted does the same job in 6
Stels [109]
Where 1/4 represents Bob and 1/6 represents Ted...
1/4x + 1/6x = 1
Multiply the two so there is no fraction by the GCF of 12. 
3x + 2x = 12
Add 3x and 2x.
5x = 12
Divide by 5.
x = 12
Plug this value in.
With that, the answer is 2 hours and 24 minutes with x = 12 meaning 144 minutes.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
|r|=-2 solve the equation and graph the solution if possible
S_A_V [24]
That bracket symbol, with an r in it, means "the absolute value of r". 
So r's absolute value is -2 meaning r is two units from zero
r= 2
6 0
3 years ago
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In the 2011 season, drew brees of the New Orleans saints completed 468 passes. This was 71.2% of his attempts. How many attempts
    13·1 answer
  • The sum of two numbers is 44 . the larger number is 12 more than the smaller number. what are the numbers?
    13·1 answer
  • Ten less than triple a number is 21
    11·2 answers
  • 11. Mr Lee bought a second hand car for
    11·1 answer
  • Solve the following simultaneous equation using either the substitution method or the elimination method, showing all the necess
    14·1 answer
  • Using the Pythagorean Theorem, find the length of a leg of a right triangle if the other leg is 8 feet long and the hypotenuse i
    10·2 answers
  • Which statement best describes the association between variable X and variable Y? Question 1 options: perfect negative associati
    7·2 answers
  • 2. Gerald was given the following problem to solve for the length of the "?". He has made a mistake in his work.
    12·1 answer
  • (2x+2)(3x+1) Multiply the binomials<br> Please show Step-by-Step
    5·2 answers
  • Need help on number five first person to answer gets Brainly
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!