1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
2 years ago
14

Shirley has earned $148 doing chores, but she wants to have earned at least $200 by the end of the week. if she does chores ever

y day for the next 7 days and earns the same amount each day, at least how much should she earn doing chores each day?
Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
5 0
Next 7 days
amount needed-amount now=amount in each day200-148=52
52 in 7 daysdivide by 752/7=7.4285round7.43
need to earn about $7.43 each day
You might be interested in
What is the sales tax of 5% on a purchase of $6.71?
Lostsunrise [7]
There would be $0.34 Sales tax and it would be $7.05 in all
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplified form of this expression (-3x^2+4x)+(2x^2-x-11)
zlopas [31]

Answer:

SolutioN :

\bf \: \star ( - 3x^{2}  + 4x) + (2 {x}^{2}  - x - 11)

\longrightarrow \bf \:  - 3 {x}^{2}  + 4x + 2 {x}^{2}  - x - 11

\longrightarrow \bf \:  - 3 {x}^{2}  + 2 {x}^{2}  + 4x - x - 11

\longrightarrow  \boxed{\bf \:  - {x}^{2}  + 3x - 11}

-------------HappY Learning <3 ----------

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rory's number is 0.3 larger than Lori's number, and the sum of their numbers is 13. What is ten times Lori's number multiplied b
SashulF [63]

Answer:

256032

Step-by-step explanation:

13-.03 is 12.7

12.7 x 10= 127

127 x 2016= 256032

Weird question, but I hope this helps!

3 0
2 years ago
2r2 + 3s3 − r2 + 4t2 − r2 if r = −2, s = −3, and t = 5
Strike441 [17]
<span>2r2 + 3s3 − r2 + 4t2 − r2
</span>
= 19
6 0
2 years ago
A swimming pool at a park measures 8.75 meters by 6.2 . Find the area of the swimming pool.
marissa [1.9K]
Multiply the two to get area.
6.2(8.75) = 54.25 meters^2
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Carly spent a total of $18.20 on Saturday afternoon. She bought a movie ticket for $8.25 and snacks for $3.85. She spent the res
    9·1 answer
  • In the morning, Marco sold 12 cups of lemonade for $3. By the end of the day, he had earned $9. How many cups of lemonade did he
    5·2 answers
  • I need help finding the median and the mode for number 5
    5·2 answers
  • What's the equation of a line that passes through (-4,-7) and (4,-1)
    13·2 answers
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • What is decimal expansion of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B284%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="\frac{284}{3}" a
    9·1 answer
  • On Saturday, there were seven people chosen at random to fill out a survey about how much time they spend each week on the tread
    7·1 answer
  • Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form. 1 2
    15·2 answers
  • If you know the area of a circle, how can you find its radius? Use the drop-down menus to explain your answer. (Choose: A. Divid
    7·1 answer
  • use an equation to find the value of k so that the line that passes through (1,3) and (5,k) has a slope of m=2.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!