1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
9

Find the following quantity.

Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]3 years ago
3 0
42.1% of 375.4.....turn percent to decimal...." of " means multiply
0.421(375.4) = 158.0434.....so it would be B. 158.04
You might be interested in
Kevin plants a total of 72 flowers in equal rows he plants 6 rows of yellow flowers and 2 rows of red flowers how many flowers a
katovenus [111]

Answer:

For red: 18 in each row. For yellow: 6 in each row

Step-by-step explanation:

72 flowers/equal amount= 36 flowers each color 36/2 red (rows)=18 36/6=6 yellow

5 0
3 years ago
A group of 25 pennies is arranged into three piles such that each pile contains a different prime number of pennies. What is the
Goshia [24]

Answer:

<h2>seventeen (17),nineteen (19),and twenty three(23)</h2>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $10 for 4 apples and 4 oranges.
ladessa [460]

Given 4 apples and 4 oranges cost = $10.

6 apples and 6 oranges = $12.

Let us assume cost of each apple = $x.

Cost of each orange = $y.

4 apples and 4 oranges cost can be given by equation:

4x+4y = 10.

Dividing both sides by 4, we get

x+y = 2.50   ---------------equation (1)

6 apples and 6 oranges cost can be given by equation:

6x+6y = 12.

Dividing both sides by 6, we get

x+y =2    ---------------equation (2).

We can see from equation (1) and equation (2), that x+y equals 2 and 2.5.

But that doesn't seem to be true.

So, we could just say that we can't find a unique price for an apple and an orange for the given information.

7 0
3 years ago
If f(x) = x squared and g(x) = x - 4 what value is equivalent to (f•g)(10)
galina1969 [7]

Answer:

600

Step-by-step explanation:

note that (f • g) = f(x) × g(x)

f(x) × g(x) = x²(x - 4)

(f • g )(10) = 10²(10 - 4) = 100 × 6 = 600


8 0
3 years ago
Please do this now! Points and brainliest!
vampirchik [111]

Answer:

net is the combination of different dimensional figure.

by identifying length breadth and height.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you simplify expressions with exponents
    9·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • Help!1!1!1 ASAP please !1!1
    11·2 answers
  • Which set of numbers can represent the side lengths, in millimeters, of an obtuse triangle?
    8·2 answers
  • Based only on the information given in the diagram it is guaranteed that trangle pqr ~triangle stu
    11·2 answers
  • Britney is going to the candy store to buy 20 pieces of candy. She is going to buy chocolate candy and caramel candy. Each piece
    8·1 answer
  • Charlotte makes crepes using 5/8 cup of milk for every 1/2 cup of flour. She wants to know the amount of milk uses per cup of fl
    11·2 answers
  • A car travels 355 miles in 5 hours. How many miles did they travel per hour?
    8·2 answers
  • Which value from the set
    6·1 answer
  • Help me please ******
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!