1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
7

Nita uses 1/3 of a carton of 12 eggs how many eggs does she use

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]3 years ago
5 0
What's 1/3 of 12?

Mulitply 1/3 times 12 = 4

Nita uses 4 eggs.
You might be interested in
Linear model function
sveticcg [70]

Using equations of linear model function, the number of hours Jeremy wants to skate is calculated as 3.

<h3>How to Write the Equation of a Linear Model Function?</h3>

The equation that can represent a linear model function is, y = mx + b, where m is the unit rate and b is the initial value.

Equation for Rink A:

Unit rate (m) = (35 - 19)/(5 - 1) = 16/4 = 4

Substitute (x, y) = (1, 19) and m = 4 into y = mx + b to find b:

19 = 4(1) + b

19 - 4 = b

b = 15

Substitute m = 4 and b = 15 into y = mx + b:

y = 4x + 15 [equation for Rink A]

Equation for Rink B:

Unit rate (m) = (39 - 15)/(5 - 1) = 24/4 = 6

Substitute (x, y) = (1, 15) and m = 6 into y = mx + b to find b:

15 = 6(1) + b

15 - 6 = b

b = 9

Substitute m = 6 and b = 9 into y = mx + b:

y = 6x + 9 [equation for Rink B]

To find how many hours (x) both would cost the same (y), make both equation equal to each other

4x + 15 = 6x + 9

4x - 6x = -15 + 9

-2x = -6

x = 3

The hours Jeremy wants to skate is 3.

Learn more about linear model function on:

brainly.com/question/15602982

#SPJ1

5 0
2 years ago
If f(x) = 5x + 40, what is f(x) when x = -5?<br> 0 -9<br> O-8<br> 07<br> 0 15
gogolik [260]

Good morning ☕️

______

Answer:

15

___________________

Step-by-step explanation:

f(x) = 5x + 40

then

f(-5) = 5(-5) + 40

= -25 + 40

= 40-25

= 15.

:)

3 0
3 years ago
Please check and edit for me! It's not super long ;)
IceJOKER [234]

Answer:

edited:

    She exhaled deeply, eyeing the brown clock vigilantly. One more hour of utter boredom and suffering. Her afterschool activity had been canceled last minute, meaning she had to wait to be picked up with nothing to do till it would have ended. She sat on a dirty and peeling maroon bench in the schoolyard, her back to the worn soccer pitch.  Figuring she might as well find some way to pass the time before finally going home, she began to doodle in her orange and blue notebook.

Step-by-step explanation:

1. yes, they work together to set the scene by providing details to where she is and why. the sentences describe her emotions without making the paragraph boring.

2. for the most part, the reasoning for her being there afterschool could have been mentioned first but the way it is currently written makes sense regardless.

3. the writer could have included transitions to better connect the sentences. but overall, it is well written.

5 0
3 years ago
Julio takes a multivitamin and a calcium vitamin every day. One at a time, he randomly
Delicious77 [7]

Answer:400

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Find the product. 7. $458.29 × 6.3% 8. $280.12 × 7.75%
miskamm [114]

Answer:

7. 28.8722

8. 21.7093

Step-by-step explanation:

458.29 x .063=28.8722

21.7093 x .0775= 21.7093

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose the test scores of students in a class are normally distributed with a mean of 86 and a standard deviation of 4. What is
    14·1 answer
  • The average of 20 numbers is 0. among them at least how many of them can be greater than 0.
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!! A.S.A.P!!
    7·1 answer
  • Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
    9·1 answer
  • The sum of two numbers is 7/8. one addend is 3/4. what is the other
    6·2 answers
  • Integral of 3a^2/1+a^6
    11·1 answer
  • What is one forth of 36543.00
    8·2 answers
  • Solve y = x + 6 for X.<br> x= y + 6<br> x= -y + 6<br> x = y - 6<br> x= -y - 6
    8·2 answers
  • Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    10·2 answers
  • The intensity of light produced by a light source varies
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!