Answer: x = 0
Step-by-step explanation:
4x − 3 + x = 7x − 3
Step 1: Simplify both sides of the equation.
4x − 3 + x = 7x − 3
4x + −3 + x = 7x + −3
(4x + x) + (−3) = 7x − 3(Combine Like Terms)
5x + −3 = 7x − 3
5x − 3 = 7x − 3
Step 2: Subtract 7x from both sides.
5x − 3 − 7x = 7x − 3 − 7x
−2x − 3 = −3
Step 3: Add 3 to both sides.
−2x − 3 + 3 = −3 + 3
−2x = 0
Step 4: Divide both sides by -2.
-2x/-2 = 0/-2
x = 0
Answer:
x= -4
Step-by-step explanation:
=> 1+2x= 4x+9
=> 1-9=4x-2x
=> -8 = 2x
=> x = -8/2
=> x= -4
hope it's helpful to you ☺️
We use unit rate in every day life, for example, when comparing prices at stores. One store may offer five bowls for $7.99 and the other one bowl for $2.45.
1 ounce weighs more than a gram
Bruno used 8.08 pounds of sugar each day, because if you multiply 8.08 times ten it gives you 80.8 and 96 - 80.8 = 15.2