1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
11

Keith has p pennies, n nickels, and d dimes in his pocket. The total number of coins is 9. The expression 0.01p+0.05n+0.10d repr

esents the value of the coins, which is equal to $0.44. He has one more dime than nickels. How many pennies does Keith have? Keith has _____ pennies.
Mathematics
2 answers:
IceJOKER [234]3 years ago
8 0

he  has 4 pennies

2 nickels=10 cents

3 dime=30 cents

             20 cents

40 +4 pennies =44 cents

Olenka [21]3 years ago
7 0

Answer:

Keith has 4 pennies, 3 dimes and 2 nickels.

Step-by-step explanation:

Let the pennies be = p

Let the nickels be = n

Let the dimes be = d

Total coins Keith has = 9

So, 1st equation form :

p+n+d=9     ....(1)

Keith has one more dime than nickels, means d=n+1   .....(2)

Total value of these coins is $0.44

So, third equation forms:

0.01p+0.05n+0.10d=0.44   .....(3)

Substituting (2) in (1)

p+n+n+1=9

p+2n=8     .....(4)

Similarly substitution (2) in (3)

0.01p+0.05n+0.10(n+1)=0.44

0.01p+0.05n+0.10n+0.10=0.44

0.01p+0.15n=0.34    ....(5)

Now multiplying (4) by 0.01 and subtracting by (5)

0.01p+0.02n=0.08 subtracting this from (5) we get

0.13n=0.26

So, we get n = 2

p+2n=8

p+2(2)=8

p+4=8

p = 4

p+n+d=9

4+2+d=9

6+d=9

d = 3

-------------------------------------------------------------------------------------

Therefore, Keith has 4 pennies, 3 dimes and 2 nickels.

You might be interested in
A publisher claims that the average salary paid at its company is $37,500, but it could differ by as much as $4,500. Write an ab
Arlecino [84]

Answer:

|x − 37,500| ≤ 4,500

Step-by-step explanation:

salary - 37,500 can be up  +4500 or as negative -4500

as much as means less than or equal to

We use absolute values to indicate this

|x − 37,500| ≤ 4,500

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lois and Clark each ordered 3 posters that each cost x dollers. The postage for 3 posters is $5. Lois wrote an expression for th
konstantin123 [22]
The two equations are equivalent.

The postage for 3 posters is $5.
Lois$ wrote an expression for the total they both spent as 6x + 10 6(25) +10
150 +10 = 160

Clark wrote another expression for the total, saying that it represented the same cost: 2(3x + 5). = 2(3x) + 2(5) 6x + 10 = 6(25) + 10 = 150+10 160

If each poster costs $25, do the two expressions give the same amount?
7 0
2 years ago
The cost for a pack of 7 padlocks to $23.80. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the
Galina-37 [17]

It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"

The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"

In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.

7 padlocks : $23.80

7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7

1 padlock : $3.40

We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock

6 0
3 years ago
If Sam bakes cookies at a rate of 35 per hour, at a constant rate, how many cookies can she bake in 12 hours?
dimaraw [331]

Answer:

420

Step-by-step explanation:

(Have a great day)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1!!!

5 0
2 years ago
Marco is studying a type of mold that grows at a fast rate. He created the function f(x) = 345(1.30)x to model the number of mol
Ivahew [28]

1.30 represents the rate of growth of the mold spores. This decimal is a representation of the percentage growth, which would be 130%.


Since the function is written in terms of weeks, x will equal 4 to represent the amount of spores after 4 weeks. Plug the value into the function:


345(1.30)^4 = \boxed{985.35}


Rounded to the nearest ones value, there will be 985 mold spores after 4 weeks.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The diameter of circle A is EF.<br> True<br> False
    6·1 answer
  • Write an expression that uses addition,subtraction, multiplication and division and only negative numbers that has the same valu
    9·1 answer
  • What is the value of the expression 2x² – 5x + 6 when<br> x = -2?
    11·1 answer
  • What percent of students ran the mile in 12 minutes or less?
    9·1 answer
  • The average sunflower has 34 petals. What is the best estimate of the total number of petals on 57 sunflowers?
    13·1 answer
  • Help with finding the area
    6·1 answer
  • How can i get better at math? i've been in a F for a month and i don't wanna fail and not get my darn credits &gt;:(
    13·1 answer
  • A = lw is both a literal equation and a formula.<br> true<br> false
    15·2 answers
  • A triangle has a length of 6cm,8cm,and 10cm what is the area of this triangle in cm cubed​
    11·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!