1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
5

HELP! 10 PPPPPPOOOOOIINNNNNNTSS!! :)

Mathematics
2 answers:
balandron [24]3 years ago
6 0
#1 is 2 X 10 to the 4th power

#2 is America because America has 20,000 a year and UK has 10,000 a year. The difference between them is 10,000 kilograms a year
gayaneshka [121]3 years ago
3 0
2x10^4
1X10^4<2X10^4
by 1X10^4
You might be interested in
What do I type in all the yellow boxes?
iVinArrow [24]

Answer:

1st blank: 4

2nd blank: -8

y=2

Step-by-step explanation:

-2²=4

4(-2)=-8

1 x 4 = 4

4 + -8 = -4

-4 + 6 = 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box is to be made where the material for the sides and the lid cost​ $0.20 per square foot and the cost for the bottom is ​$0.
Reika [66]

Answer:

The dimension of the box is l×w×h =  (2.274 × 2.274 × 1.934) ft³

Step-by-step explanation:

From the given information;

Let a be the cost of the box

Let b  be one side of the square base ;    &

h to be the height  of the box

We know that the volume of the box = 10 cubic feet

Then;

a²h = 10

h = 10/a²

The base = (0.65)a²

The top = (0.2)a²

The side = (0.2) a × 25/a²

= 5/a

For the four sides of the box now ;

= (0.2) 4a × 25/a²

= 0.8  × 25/a

= 20 /a

The total cost of the box is:

b = 0.65a² + 0.2a² + 20 /a

b = 0.85 a² + 20 /a

Taking differential of b with respect to a ;we have:

db/da = 1.7a - 1/a²(20) = 0

1.7 a³ - 20 = 0

1.7 a³  = 20

a³ = 20/1.7

a³ = 11.77

a = \sqrt[3]{11.77}

a = 2.274 ft

Thus; the cost for the base of the box = (0.65)a²

the cost for the base of the box =(0.65) × ( 2.274)²

the cost for the base of the box = 3.362

The top of the box = (0.2)a²

The top of the box = (0.2)× ( 2.274)²

The top of the box = 1.034

The four sides of the box = 20 /a

The four sides of the box = 20/2.274

The four sides of the box = 8.795

the total cost = b = 0.85 a² + 20 /a

the total cost = 0.85 (2.274)² + 20 /2.274

the total cost = 4.395 + 8.795

the total cost = 13.19

Recall that:

the volume of the box = 10 cubic feet

Then;

a²h = 10

h = 10/a²

h = 10/ 2.274²

h  1.934

The dimension of the box is l×w×h =  (2.274 × 2.274 × 1.934) ft³

7 0
4 years ago
HELP! please! ASAP! pleasee
murzikaleks [220]

Answer:

11.9

Step-by-step explanation:

I just know this off the top of my head

The real one is 11.18034

3 0
3 years ago
A jar holds 128 fluid ounces of juice. The label says the jar has 16 servings. How many fluid ounces are needed for 80 servings?
Bumek [7]
There are 16 servings for each 128 fluid ounces of juice. 

Divide 80 servings by 16 servings, and 5 should be the quotient. Therefore, there are 5 jars of juice. Multiply 128 by 5 since 128 fluid ounces are in one jar. The answer should be 640 fluid ounces. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2x^3+10x^2)/(x^2+x-20) divided by (2x^2)/(x-4)
Nutka1998 [239]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Who knew the answer would be 1 LOL

hope this helps :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A magician pulls 12 rabbits out of a hat.
    7·2 answers
  • How do i solve and graph y=x^2+5x+6
    5·2 answers
  • Choose the correct written expression for: 25 – (3 x 4).
    15·2 answers
  • Sofia's audio player has 15,000 songs. The play time for the songs is skewed to the right, with a mean of 255 seconds and a stan
    6·1 answer
  • Which of these equations has NO solution
    8·1 answer
  • What is a repeating decimal between -2 1/3 and -2 1/5.
    11·1 answer
  • What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points? (5, 6), (9, –2)
    8·1 answer
  • LITERALLLLLLY DO AT 12
    9·2 answers
  • Cameron completed the following long division problem. Identify the error in his division.
    9·1 answer
  • i bougth 3 bags of candy and 1 drink for 3.20 dollars. my sister bought 2 bags of candy and 4 drinks for 6.30 dollars. how much
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!