1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
3 years ago
7

Regular dodecahedron with s= 2 times the square root of three and a = 2.4

Mathematics
1 answer:
slega [8]3 years ago
5 0
I don't understand the question

You might be interested in
Why is it I paid for this app but i am not beneiting from it? will have to get rid! useless​
Leona [35]
You paid ..I’m broke so I can’t lol ..in my opinion it can be helpful sometimes because some of the questions don’t get answered or it’s someone just saying “I don’t know
7 0
2 years ago
How do u simplify 5/4 as fraction
mafiozo [28]
Make it a mixed number 1 1/4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to x2 - 2x -8=0?
pav-90 [236]
The answer is 2
Add like terms
Add 8 to -8 and the zero
To get 4x=8
Then divide 4 and 8 by 4
To get x=2
4 0
3 years ago
If segment AB is 4 units, segment AD is 23 units, and segment CD is 12 units, what is the length of segment BC?
Thepotemich [5.8K]

Answer:

<h2>C . 7 units</h2>

Step-by-step explanation:

The question is lacking appropriate diagram. Find the diagram to the question attached.

From the diagram, it can be seen that AD = AB+BC+CD

Given the following

AD = 23units

AB = 4units

CD = 12units

To get C=BC, we will substitute the given segments into the expression above as shown;

23 = 4+BC+12

23 = BC + 4 + 12

23 = BC+16

Subtract 16 from both sides

23-16 = BC+16-16

7 = BC

<em></em>

<em>Hence the length of segment BC is 7units.</em>

3 0
3 years ago
A pack of 4 chocolate bars costs £1.20<br> What is the price per unit?<br><br><br><br> what is it?
frez [133]

Answer:

0.30 you divided the total by the number of units which is 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anyone know this I’m stuck?
    8·2 answers
  • suppose you cut a sheet of paper into fourths and throw away three of fourths . you cut the remaining fourth into fourths and th
    8·1 answer
  • Instructions: Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.Please help?And now how to do it.
    6·1 answer
  • Please help Which of the following inequalities is graphed on the coordinate plane?
    15·1 answer
  • Which of the following are true of line graphs?
    14·1 answer
  • Kevin knit scarves for his friends. Altogether, the scarves had a total length of
    8·1 answer
  • You order food at a restaurant that totals $195.55. If the sales tax is 6% and you leave a 20% tip on the subtotal, find the fin
    5·2 answers
  • A bowl of fruit contains only strawberries and grapes. For every 2 strawberries in a bowl there are 5 grapes.
    15·1 answer
  • I need help with 23 and 24
    13·1 answer
  • Find two positive integers whose sum is 48, and whose sum also equals twice their difference. What is the small integer, and the
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!