1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eduard
3 years ago
7

Miles bought a car that cost $23,556.to the nearest ten thousand,how much did the car cost

Mathematics
1 answer:
laila [671]3 years ago
3 0
$20,000
In word form. he has twenty three thousand five hundred and fifty six, so we look to the digit next to the thousands, 3, and since its below 5, we keep 2 the same.
You might be interested in
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
OlgaM077 [116]

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Step-by-step explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Stealth Bank has deposits of $700 million. It holds reserves of $70 million and has purchased government bonds worth $215 millio
zhannawk [14.2K]

Answer:

$75 million

Step-by-step explanation:

Given that:

Reserve value = $70 million

Purchased government bond = 215 million

Market value of loan = $490 million

Net worth :

Assets - liability

Assets = (Market value of loan + purchased government bond + reserve value)

(490 million + 215 million + 70 million)

275 million + 70 million

= $775 million

Liability = Deposits = $700 million

Net worth = ($775 - $700) million

Net worth = $75 million

4 0
2 years ago
3. What is the value of x​
ad-work [718]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

using HYPOTHENUS theorem

8^2 + 6^2 = x^2

64 + 36= 100

√100=10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9 foot tall tree casts a 5 foot shadow . At the same time a house casts a 28 foot shadow. How tall is the house?
ruslelena [56]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

it is 33 if you get it wrong than dab

3 0
2 years ago
newspaper stand sold 1000 copies of the city newspaper for 1600 write and solve an equation to find thw price of one copy
alukav5142 [94]

Answer:

$1.60 per paper

Step-by-step explanation:

$1600/ 1000= $1.60 per paper

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Enter the equation of the following using line in slope-intercept form.
    8·1 answer
  • Help please this is for my homework that is due to tomorrow!!
    7·1 answer
  • MATH HELP!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Can you make a triangle with sides 3, 4, and 7
    7·1 answer
  • The value of a stock begins at 0.05 and increases by 0.04 each month . Enter an equation representing the value of the stock v i
    11·2 answers
  • I’ll give brainliest <br> Completed a full explanation of statistics with explanation and examples ?
    15·1 answer
  • In the triangle below,
    15·1 answer
  • Find the radius of a sphere with a surface area of $4\pi$ square feet.
    9·1 answer
  • Someone help!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Latasha played a game where she could either lose or gain points each round. at the end of 8 rounds , she has 19 points . After
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!