1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
10

What is the answer to 1/2-1/4

Mathematics
2 answers:
irinina [24]3 years ago
4 0
1/2-1/4
(1/2x2)-1/4
2/4-1/4
2-1
1
1/4
monitta3 years ago
4 0
Hi , the answer is 1/4 , because we have to find the common denominator which is 4 .Then we have to change the fractions , 1/2  is now 2/4 and 1/4 stays the same , then we just subtract.
1/2
2 times 2 equals 4

1 times  2 equals 2
2/4

1 times 1 equals 1
4times 1 equals 4
1/4

You might be interested in
What is 2.9 as a mixed number?
lapo4ka [179]

Answer:

2910                                                                                         ….....................….......                                              

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A theater group made appearances in two cities. The hotel charge before tax in the second city was $1000 lower than in the first
Artyom0805 [142]

Answer:

Let x = the charge in 1st city before taxes

Let y = the charge in 2nd city before taxes

 

 

Set up equation before taxes.

 

y = x - 1500        eq1

 

 

Set up equation for total tax paid.

 

0.065x + 0.06y = 378.75         eq2

 

 

Substitute eq1 into eq2.

 

0.065x + 0.06(x - 1500) = 378.75

0.065x + 0.06x - 90 = 378.75

0.125x - 90 = 378.75

0.125x = 468.75

       x = 3750

 

Substitute this value of x into eq1.

 

y = 3750 - 1500

y = 2250

 

 

The hotel charge in city one is $3750 and the hotel charge in city two is $2250

3 0
3 years ago
Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.
Minchanka [31]
1/3 lb. = $2.85
1/3 lb = $2.85
1/3 lb. = $2.85

1 lb of cashews costs $ 8.55
6 0
3 years ago
When you start from a given set of rules and conditions and determine what must be true you are using _ reasoning
asambeis [7]

Answer:

Deductive

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Can you help me please?
skad [1K]

Answer:

U= 53-degrees because of the definition of a straight angle

V=74-degrees

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. x/6 = 2
    7·2 answers
  • Only answer #5 <br><br><br>Please help me and thx and if u can answer #6 too if u can
    5·1 answer
  • 1. f(x) = 2x + 6 Evaluate f(2)
    8·2 answers
  • Plz answer this guys
    13·2 answers
  • How do you do this question
    11·1 answer
  • Each big square below represents one whole. What percent is represented by the shaded area?​
    8·1 answer
  • What is the value of x when 3^x=7?
    6·1 answer
  • If you make a circle and one part is 100 the other part is 120 what is the other part​
    6·1 answer
  • Sawswsswwwwwwwwwassa
    8·2 answers
  • Solve the given right triangle for its missing angle and side measures.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!