1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
4 years ago
11

If a person weighs 186 pounds on earth,how much will he weigh on the moon? how many pounds different from his actual weight is t

hat?

Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]4 years ago
6 0
If the person weighs 186 pounds on Earth then on the moon it will weigh,

\frac{weight \: on \: earth}{6} = weight \: on \: moon
Therefore,
186/6=31 pounds
Its difference is 186-31=155

hope it helps you
You might be interested in
Please help!!!!<br><br> Solve the formula A = /w for l.
alexdok [17]

A = wl

Simply divide both sides by w. This is done to isolate the variable we are solving for.

A/w = (wl)/w

A/w = l

Answer: Choice C

6 0
3 years ago
Hmm..... Can someone help me please ? Thanks!
kolezko [41]
I believe it is A. Hope this helps.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help on a quiz and i cant figure it out
tino4ka555 [31]

Answer:

-11/6 least

-2/3

-1/6

1/2 greatest

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which normal distribution has the greatest standard deviation?<br><br> 50 POINTS TO YOU
Makovka662 [10]

Answer:

Given : Few Distributions Mean & Standard Deviation.

To find : normal distribution which has the greatest standard deviation.

Solution:

=> Distribution 4 has the greatest standard deviation.

Graph at top has more spread hence more standard deviation.

8 0
3 years ago
Please help me with this I need to pass my test
Ronch [10]

Answer: 7

Step-by-step explanation: 26/2 = 13 _+6=13? 7

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Wyatt is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.75. Wyatt spent $20.25 altog
    10·1 answer
  • What is artificial intelligence
    10·1 answer
  • A 155 pound person burns about 500 calories per hour playing racquetball. one pound id equal to 3500.
    9·2 answers
  • Ms. johnson's class is having a pizza party. if there are 14 students and 7 pizzas cut into 8 slices, what answer choice represe
    15·1 answer
  • Coefficient of the term 6xy\7
    8·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • The Pythagorean Theorem and Irrational numbers
    11·1 answer
  • One piece of pizza has been removed from a large pizza pie. The shaded area shown represents the piece that has been removed.
    11·1 answer
  • Reduce <br>0.1 x squared - 8.1 x + 8 = 0 to<br>2x squared - x + 80 = 0<br><br>​
    8·1 answer
  • 3 bananas and 1 apple cost £2.45 <br> 1 apple costs £0.35 <br> How much does 1 banana cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!