Answer:
{-0.36, 8.36) to the nearest hundredth.
Step-by-step explanation:
x^2 - 8x = 3
(x - 4)^2 - 16 = 3
(x - 4)^2 = 19
Taking square roots:
x - 4 = +/- √19
x = 4 +/- √19
x = {-0.36, 8.36} to nearest 1/100.
Answer:
i think u should check ur equation ion think its correct mane!
Step-by-step explanation:
i think trapezoid tell me if im right
Bottle 1 = $1.92 & 12 ounces
Bottle 2 = $2.40 & 16 ounces
Bottle 1
If 12 ounces costs $1.92, to determine the price of 1 ounce we divide $1.92 by 12.
$1.92 ÷ 12 = $0.16 per ounce for bottle 1.
Bottle 2
If 16 ounces costs $2.40, to determine the price of 1 ounce we divide $2.40 by 16.
$2.40 ÷ 16 = $0.15 per ounce for bottle 2.
Therefore we can determine that Bottle 2 is cheaper per ounce than Bottle 1.