1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
11

Order from the fractions least to greatest 1/6 ,2/5 ,3/5 ,3/7

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]3 years ago
6 0
What you want to do is find the comon demominator and than go from rhere pluse you should be able to go and look back at the lesson if you dont get ut well its like that for me
You might be interested in
Write an equation of the line passing through the point (5,1) that is perpendicular to the line 5x+3y=15
lara [203]

Step-by-step explanation:

answer in photos

here m is intercept

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pedro's goal is to have more than $1200 in savings in the next 12 months. He already has $480 saved and wants to save the same a
Leno4ka [110]
The answer to ur problem is c $60
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Graph the parabola y=-3x^2+24x-42
Usimov [2.4K]
Based on the vertex and table this is the graph.

5 0
3 years ago
This is adding and subtracting of like and unlike terms <br> ab+bc=
NemiM [27]

Answer:

b(a+c) this is answer okay

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A and B solve please
ASHA 777 [7]

Answer:

a) $7.27344

b) 263.974 hours

Step-by-step explanation:

a)

+) 1 day = 24 hours

+) The cost for 1000 watts each hour is $0.05051 so that each hour use of 1 watt costs: $0.05051 / 1000 = $0.00005051

+) Each hour, each electric heater uses 1200 watts costs: $0.00005051  x 1200 = $0.060612

=> In 24 hours, to heat each electricity heater costs: $0.060612 x 24 = $1.454688

=> In 24 hours, to heat 5 electricity heaters costs: $1.454688 x 5 = $7.27344

<em>So that it costs $7.27344 to heat her house for 1 day</em>

<em />

b)

As calculated, the cost to use 1 watt in one hour is $0.00005051

=> The cost to use 75 watts in one hour is: $0.00005051 x 72 = $0.00378825

Assume that the hours of using 72 watts to cost $1 is x (hour)

So that: $0.00378825 * x = $1

=> x = 1/ 0.00378825= 263.974 hours

<em>It takes 263.974 hours for a 75-watt lightbulb to stay on to result in $1 electricity charges</em>

<em />

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A culvert is constructed out of large cylindrical shells cast in concrete, as shown in the figure. Using the formula for the vol
    10·1 answer
  • What does the left side of the equal<br> sign simplify to?
    7·2 answers
  • Which postulate or theorem proves that these two triangles are congruent,
    6·2 answers
  • Find the slope and y-intercept of the line that is parallel to y=-x-3and passes through the point (3,-2)
    8·1 answer
  • The area of the rectangle is 72. The length and width have the ratio of 2:1. What’s the length and width?
    11·1 answer
  • Ok here is the question I need it answered fast I'll give brainliest!
    14·1 answer
  • Solve for x. Round to the nearest tenth
    14·2 answers
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • A) An orange weighs 155 grams.<br> What's the weight of the orange in kilograms?
    15·1 answer
  • Please help! I am confused.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!