Answer:
Mrs. Wong spend $545.76 on tiles.
Step-by-step explanation:
Mrs. Wong has 144 tiles that she is going to place on her square kitchen floor. If the tiles are $3.79 each, how much did Mrs. Wong spend on tile?
we are given
number of ties=144
cost of one tie=3.79 dollar
we have to find
total cost of 144 ties
for this we will multiply 144 by 3.79
multiplying 144 by 3.79 gives=144*3.79
it other words
one tile cost=$3.79
and for 144 ties cost
multiplying 144 on both sides
144 tiles cost=3.79*144=$545.76
First we would solve both x’s
3x^2 - 5x
But 3 has the thingy thing (forgot the name haha)
Which means you have to multiply it by itself that many times which would be
3x3=9
So now it would be
9x- 5x = 4x
Which leaves 7 and 4x
Now you may subtract those two
7-4x= 3x
Answer:
Commutative Property
Step-by-step explanation:
The property of multiplication that is being demonstrated is known as Commutative Property. This property basically shows that when multiplying two numbers the actual order in which they are multiplied does not matter and does not affect the result at all. For example, the in this scenario to get the total number of oranges we have to multiply the number of bags by the number of oranges in each bag, but whatever way we do this they equal the same
2 bags * 3 oranges per bag = 6 oranges
3 bags * 2 oranges per bag = 6 oranges
Therefore,
2 * 3 = 3 * 2
Line DE is 4 squares and Line BC is 8 squares.
The length of line DE is 1/2 of line BC