This is hard to solve when we don't know the visual graph this question is trying to refer from
18÷(5-2)
18÷3
6 is the answer
Answer:
5 times bigger
Step-by-step explanation:
(6-4) = 2
(6-4) x 5 = 10
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
128.309728
add all numbers together and divide by 50(there are 50 numbers)
find the difference of each number and 67.92(the mean)
add all these numbers together and divide by 50