1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
10

3 different problems, sorry these type confuse me

Mathematics
1 answer:
Art [367]2 years ago
5 0
F [g(x)]
= 5(6x) - 1
= 30x - 1

g [f(x)]
= 6(5x - 1)
= 30x - 6

g [f (2)]
= 6 [5(2) - 1]
= 6 (10 - 1)
= 60 - 6
=54
You might be interested in
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
inna [77]

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

3 0
2 years ago
Five years ago, rhea put $20,000 into savings. Which of the following statement is true for this situation?
raketka [301]

Answer:

Present value of $30,000 is $20,000 Future Value of $30,000 is $20,000 Present value of $20,000 is $30,000

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which ratio is less than 15/24<br> 1/2<br> 7/8<br> 19/24<br> 6/8
IgorLugansk [536]
I think its 1/2…hope this helps id it dont then.....:\¯\_(ツ)_/¯
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two numbers have a product of -36<br> They have a sum of -5<br> What are the two numbers?
neonofarm [45]

Answer:

-9,4

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
You bought a large container of fruit punch. The label on the container says there are
erastovalidia [21]
There are 8 fl ounces in 1 cup.
Divide 128 by 8.
16 cups
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of 4^7/4^9<br> A.-16<br> B.1/16<br> C.1/8<br> D.8
    9·1 answer
  • Lee Company has a current ratio of 2.65. The acid test ratio is 2.01. The current liabilities of Lee are $45,000. Assuming there
    12·1 answer
  • Let k = 5. What is the value of 27 – k · 2? A. 11 B. 17 C. 24 D. 44
    11·2 answers
  • MATH PLEASE HELP ASAP
    10·1 answer
  • Which graph best represents the equation 2X + 2Y=4
    13·1 answer
  • ANSWER QUICKLY!!!11!!!1!1 <br><br> what is 3/4 divided by one - sixths
    10·1 answer
  • Y=8x+3y=8x+3y, equals, 8, x, plus, 3
    8·2 answers
  • the endpoints of segment LE are L(-2,2) and F(3,1). the endpoints of segment JR are J(1,-1) and R(2,-3). what is the approximate
    13·2 answers
  • Amber boss tells her that she can choose whether she want to be paid 12% commission flat fee one time payment of $500. Her total
    13·1 answer
  • How many yards is equivalent to 36 inches
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!