Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
You have to build the triangles.
They are such that:
h is the common height
x is the horizontal distance from the plane to one stone
Beta is the angle between x and the hypotenuse
Then in this triangle: tan(beta) = h / x ......(1)
1 - x is the horizontal distance from the plane to the other stone
alfa is the angle between 1 - x and h
Then, in this triangle: tan (alfa) = h / [1 -x ] ...... (2)
from (1) , x = h / tan(beta)
Substitute this value in (2)
tan(alfa) = h / { [ 1 - h / tan(beta)] } =>
{ [ 1 - h / tan(beta) ] } tan(alfa) = h
[tan(beta) - h] tan(alfa) = h*tan(beta)
tan(beta)tan(alfa) - htan(alfa) = htan(beta)
h [tan(alfa) + tan(beta) ] = tan(beta) tan (alfa)
h = tan(beta)*tan(alfa) / (t an(alfa) + tan(beta) )
Answer: f(-4) = 17
Step-by-step explanation: Substitute (-4) for x.
- f(-4) = -5(-4) - 3
- f(-4) = 20 - 3
- f(-4) = 17