1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
15

Is it is it possible to have 43 pencils and divide the pencils into groups with the same number of pencils with none left over

Mathematics
2 answers:
anastassius [24]3 years ago
6 0

we have given 43 pencils

we need to divide it equally so that none can be without groups.

we need to find the factors of 43.

we know that 43 is a prime number. which cannot be divided.so it is not possible to divide the 43 pencils with none left over .

sladkih [1.3K]3 years ago
5 0

TO find out the answer, we need to check whether 43 have any factors or not

43 is a prime number that is it have only two factors 1 and 43 . So either 1 will take whole 43 pencils or 43 will take one pencil each .

So it is not possible to divide 43 pencils into groups with the same number of pencils and none left over .

You might be interested in
An arithmetic sequence is defined by the recursive formula t1 = 9, tn = tn - 1 - 4, where n ∈N and n > 1. The sequence is
VikaD [51]
T2 = t1 - 4 = 9 - 4 = 5
t3 = 5 - 4 = 1
The common difference  = -4 so:-

The sequence is  9, 5, 1, -3, -7 ....
4 0
3 years ago
A spice store charges $2.75 for 25 grams of paprika. It also charges 5% of the purchase price for shipping any order
zlopas [31]

Answer:

Part a) The expression is 3.2445x

Part b) Customer cannot buy 2.5 ounces of paprika and have it shipped for less than $8.00

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question is</em></u>

A spice store charged 2.75 for 25 grams of paprika. It also charges 5% of the purchase price for shipping any order.

Part a)  Write and simplify an expression to determine the cost of buying and shipping x ounces of paprika. Use 1 ounce = 28 grams

Part b) Can a customer buy 2.5 ounces of paprika and have it shipped for less than 8.00? Explain

step 1

Convert grams to ounces

Remember that

1\ oz=28\ g

To convert grams to ounces divide by 28

25\ g=25/28= 0.89\ oz

The unit price is

2.75/0.89=3.09\frac{\$}{oz}

Let

x ----> the number of ounces of paprika

y ----> the cost of buying and shipping x ounces of paprika

5%=5/100=0.05

y=3.09x+(3.09x)0.05\\y=3.09x[1+0.05]\\y=3.2445x

Part b) For x=2.5 oz

substitute in the equation

y=3.2445(2.5)=\$8.11

\$8.11 > \$8.00

therefore

Customer cannot buy 2.5 ounces of paprika and have it shipped for less than $8.00

3 0
3 years ago
Solve for x: 7-3x=-2/5x-69/5
san4es73 [151]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides.

7 - 3x = -2/5x - 69/5

7 + - 3x = -2/5x + -69/5

-3x + 7 = -2/5x + -69/5

Step 2: Add 2/5x to both sides.

-3x + 7 + 2/5x  = -2/5x + -69/5 + 2/5x

-13/5x + 7 = -69/5

Step 3: Subtract 7 from both sides.

-13/5x + 7 - 7 = -69/5 - 7

-13/5x = -104/5

Step 4: Multiply both sides by 5/(-13)

(5/-13) * (-13/5x) = (5/-13) * (-104/5)

x=8

8 0
4 years ago
Which of the following equations can be used to solve for x? select all that apply
kenny6666 [7]

Answer:

Everything but B

Step-by-step explanation:

When solving you can not have the degrees on the top

6 0
3 years ago
A box contains 6 red and 8 green marbles. You reach in and remove 3 marbles all at once.
bonufazy [111]

Answer:\frac{5}{91},\frac{38}{182}

Step-by-step explanation:

(a)Probability that these three marbles are all red

choosing 3 red out of 6 is given by ^6C_3

and choosing 3 marble from 14 marbles=^{14}C_3

Probability=\frac{^6C_3}{^{14}C_3}=\frac{5}{91}

(b)All of same color

It is possible when they are of either red or green

For red it is \frac{^6C_3}{^{14}C_3}

For Green it is

\frac{^8C_3}{^{14}C_3}

total=\frac{^6C_3}{^{14}C_3}+\frac{^6C_3}{^{14}C_3}

=\frac{38}{182}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • At 1:30 marlon left his house to go to the beach a distance of 5.25 miles. He rode his skateboard until 2:15 and then walked the
    5·1 answer
  • Question 12.12. In 2010, the population of a city was 65,903. It was expected to grow at a rate of 0.7% each year.
    6·1 answer
  • A cellular family phone plan cost $49 per minute plus five cents per minute of long distance service. Write an equation for the
    13·1 answer
  • Sasha says that a vector has a direction component in it; therefore, we cannot add two vectors or subtract one from
    11·1 answer
  • What is the value of point Y?
    7·2 answers
  • Solve the system, or show that it has no solution. (If there is no solution, enter NO SOLUTION. If there are an infinite number
    11·1 answer
  • help me with this page please!! please mark your answers with the questions or do it by order, and i will mark brainliest.
    15·1 answer
  • There are 39 students in Ms. Salazar's chemistry class. If Ms. Salazar divides the class into 9 lab
    12·1 answer
  • Classify by degree and number of terms:
    8·1 answer
  • A certain state uses the following progressive
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!