Answer:
Step-by-step explanation:
Two brothers get three pounds to share is the answee.
Ans n solution can refer in the picture
Answer:
From our calculations the large jar is the best value for money because a penny buys more honey
Step-by-step explanation:
<h2>In this problem we are expected to determine which purchase of honey is the cheapest ? large jar or small jar ?.</h2><h2 />
We will determine which has the best value for money using the quantity a pound can purchase.
firstly for the large jar.
if £4.10 will purchase 540g of honey then,
£1.00 will purchase xg
cross multiplying to find x will have


Hence for the large jar a penny would buy 131.7g of honey
secondly for the small jar
if £2.81 will purchase 360g of honey then,
£1.00 will purchase xg
cross multiplying to find x will have

Hence for the small jar a penny would buy 128.1g of honey
Answer is D {-8, -3, 5, 7 }
hope it helps