1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kaheart [24]
3 years ago
9

The cross section of a right rectangular pyramid is a trapezoid if the pyramid is sliced how?

Mathematics
2 answers:
leonid [27]3 years ago
8 0
Triangle Rectangle Trapezoid Hexagon
Stells [14]3 years ago
6 0
It would be a trapezoid if you slice a triangle off of the corner.
You might be interested in
I really need help with number 3 and 4 please help me
madam [21]
#3) 9/3= 3
      90/3=30
      900/3=300
      9.000/3=3.3000
#4)1/2, 2/3, 2/5, 3/4
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A train traveled 63.75 miles at a rate of 85 miles per hour. Which equation can be used to find h, the number of hours it took t
sashaice [31]

Answer:  63.75 = 85h

Solving gives 0.75 hours.

Step-by-step explanation:

we now that speed = distance / time

therefore time will be Distance / speed

Given that distance = 63.75miles

Speed= 6=85miles per hour

Time(h) = 63.75miles/ 85.---- equation 1

But from the options given, the equation that can also  be used to find number of hours is

63.75 = 85h

such that making h subject of formula  still give us

h= 63.75/85  as in equation 1 above

solving gives that Time ( h) = 0.75 hours .

8 0
2 years ago
16) It cost DJ $32.06 for 14 gallons of gas. What would be the cost if she bought 20 gallons of
fgiga [73]

Answer:

$45.8

Step-by-step explanation:

32.06 / 14= 2.29

2.29x20=45.8

8 0
2 years ago
Can someone please answer this please answer it correctly please show work please please please answer it correctly
Lesechka [4]

Answer:

1.)  C. 2 Pages

2.) B. 76 mph

3.) C. 35 cents

4.)?

5.)?

6.)B

7.) B

Step-by-step explanation:

1. 2 1/2 = 5/2              1 1/4 = 5/4         5/4 * 4/5 = 1    so it is a unit with one

5/2  *  4/5 = 4/2   or 2              (You found unit by multiply what you did to the unit, because what you do to one side you do to the other)

2. 3 1/2 = 7/2     7/2 * 2/7     7/2 = 266    multiply for unit price, other wise you don't know what the true mph is, now multiply the 266 by 2/7 because what you do to one side you do to the other

2/7 = 266/1      multiply numerators and denominators

2 * 266 = 532

7 * 1 = 7             now put it back as a fraction

532/ 7          simplify

532/7 = 76

76 mph

3. 1.75 = 1 3/4 = 7/4           7/4 = 5       price = bagels       now multiply the 5 by 1/5 (reciprocal) so that you can figure out what the unit is

5 * 1/5 = 1

7/4 * 1/5         multiply numerators together and denominators together

7 * 1 = 7

4 * 5 = 20

7/20 = .35

35 cents

4. 5.  I am not sure

6.  Solve each of them

A. 12 6/10 =126/10      126/10 = 7         multiply both for 1/7  for unit price

7 * 1/7 = 1           126/10 * 1/7      multiply   126 * 1 = 126     10 * 7 = 70

126/70 = 1.80

B.  10.98 = 1098/100  1098/100 = 6/1        

1098/100 * 6/1         Multiply so that the unit is right

1098/600 = 1.83

1.83 = 1 juice

C. 18.10 = 18 1/10 = 181/10 181/10 = 10      price = number of juice

181/10 * 1/10 = 181/100               multiply with 1/10 so that 10 is 1 (unit price)

$1.81 = 1 juice

D.   16 38/100 = 1638/100    1638100 = 9   multiply both sides by 1/9 so unit is 1

9 * 1/9 = 1

1638/ 100 * 1/9    1638/900  =  1.82

$1.82 = 1 juice

1.80 per juice is cheapest so it is B

7.

B. 1 = $5   it is the unit so if you multiply by all the numbers on top it will equal the number in the row, none of the others do that

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair is a solution to the equation 3x+2y=6 ?
olya-2409 [2.1K]
You need to use all of them until you find the answer so lets fo this!
a. (-10,-12) x=-10 y=-12
3x+2y=6
3*(-10)+2*(-12)=6
-30-24=6
-54=6
This is incorrect,now we try the othe options
b.(10,12) x=10 y=12
3x+2y=6
3*10+2*12=6
30+24=6
54=6
This is incorrect then we try the other option
c. (-10,12) x=-10 y=12
3x+2y=6
3*(-10)+2*12=6
-30+24=6
6=6
And this is the correct answer. So the answer is c. (-10,12)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What expression is equivalent to 10x^6y^12/-5x^-2y^-6?
    8·1 answer
  • The volume of a sphere can be described by the following formula, where V = volume and r = radius of the sphere.
    9·1 answer
  • The following table shows a portion of a four-year amortization schedule. A 4-year amortization schedule. The loan amount or pri
    12·1 answer
  • The sum of 3 consecutive even number is 270<br>what is thr first number in this sequense​
    6·1 answer
  • The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
    15·1 answer
  • BRAINLIEST
    12·1 answer
  • 3x-15=17-x. Check your solution
    9·2 answers
  • Find the area of the figure
    7·2 answers
  • Deandre rented a truck for one day. There was a base fee of $18.95, and there was an additional charge of 76 cents for each mile
    15·1 answer
  • Help me please I don’t wanna fair math
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!