Answer:
Last choice. d.
Step-by-step explanation:
We are given the first term and the sixth term.
The first term is
.
The sixth them is
.
Let's solve for the common ratio, r.

Divide both sides by -9:

Take the fifth root of both sides:


So the common ratio is 4.






Answer: 80
Step-by-step explanation:
1000 * 0.08 = 0.80 = 80
1. $25.02
2. $13.75
I’m not sure about the last two, sorry!
Answer:
£4.65 is her bill
Step-by-step explanation:
Here, we firstly need to calculate the unit price of a pint
Mathematically, in this case, that will be 3.72/12 = 0.31
ordering 3 extra pints means she would be buying a total 15
The price of this will be;
0.31 * 15 = £4.65
Answer:
Step-by-step explanation:
8 pints per gallon
8x4=32 pints total
each container holds 1 pint so she needs 32 containers