1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgen [1.6K]
3 years ago
15

Help what is the answer

Mathematics
2 answers:
vivado [14]3 years ago
5 0

Answer:24

Step-by-step explanation: substitute the variables w the values. 4(12)-(8)(3). 4(12) turns into 48, (8)(3) turns into 24. 48-24=24

Gre4nikov [31]3 years ago
3 0
Answer: 24

Work: 4x= 4•12, yz = 8•3, so you have to do 48 (4 times 12) - 24 (8 times 3)
You might be interested in
A photograph negative measures 1 7/8 inches by 2 1/2 inches. The printed pictures is to have its longer dimension be 4 inches. H
Tresset [83]

4/1 / 5/2 = 4/1 * 2/5 = 8/5

1 7/8 = 15/8

15/8 * 8/5 = 120/40 = 12/4 = 3 inches

 shorter side should be 3 inches

6 0
3 years ago
Why shouldn't you use double negatives? It's a riddle for my Math Class
IRINA_888 [86]

A negative times a negative is a positive. I am not sure if that's the question, but hopefully that helps if it was.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the four kinds of parabolas
Leya [2.2K]

Answer: Focus, Vertex, Axis, and Directrix.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A cube has a volume of 125 cubic inches. What is the length of each edge?
Bingel [31]

The formula for the volume of a cube is V = a^3.

We know the volume is 125 cubic inches.

125 = a^3

Take the third square root

5 = a

The length of each edge is 5 inches

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. his sister says that at that price,each drink wo
tresset_1 [31]
It is not true

6pack = 6 pieces ? 

6 pieces for $2.00 = $12   not $2.99

Devon should divide $2.99/6  ~~  $0.49


6 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help. i dont get it
    10·2 answers
  • Gas and oil costs = $1,100.00 Repair/Maintenance = $800.00 Operating cost per mile = $0.14 Miles driven =
    9·2 answers
  • Given the function f(x) = 2|x + 6| -4, for what values of x is f(x) = 6?
    10·1 answer
  • The scores on the entrance exam at a well-known, exclusive law school are normally distributed with a mean score of 200 and a st
    12·1 answer
  • Help me asap i really need this
    10·1 answer
  • 8 less than the product of 9 and a number is 15
    10·2 answers
  • Simplify the expression: 2[(8−4)5÷8]
    13·1 answer
  • Is it
    9·1 answer
  • Which expression could not be used to evaluate 25 · 18
    12·1 answer
  • Blanca has 32 marbles. She wants to put her marbles into bags so each bag has the same number of marbles and no marbles are left
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!