1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
3 years ago
7

Rachel drove 1,334 miles in 23 hours. What was her mean driving speed?

Mathematics
2 answers:
Anit [1.1K]3 years ago
8 0
You divide 1334 by 23 and get 58. which means she is going 58mph. hope this helped :)
Serga [27]3 years ago
5 0
She is going 58 miles/hour.
You might be interested in
Can someone please help me with this question
Fittoniya [83]
48.2

arccos(4/6)



Mark brainliest please
5 0
2 years ago
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
2 years ago
What is the constantof 24x+32+4x+3
Dovator [93]

Answer: 28


Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
It is 2 miles from Ellie’s house to school, 1 mile = 5280 feet. How many feet is it from Ellie’s house to school ?
Lana71 [14]
This is a conversion problem. We know that 1 mile is 5280 feet, right? Since Ellie lives 2 miles, and two is double of 1, we just take 5280 and multiply that by two (or add it twice) to find how many feet is between Ellie's house and school. 5280 x 2 = 10560 (you get the same answer if you add 5280 twice). Therefore, 10560 feet lies between Ellie's house and school.
8 0
3 years ago
Please help asap!<br><br><br> thank you
Cerrena [4.2K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A stockbroker earns a base salary of $40,000 plus 5% of the total value of the stocks, mutual funds, and other investments that
    11·1 answer
  • A single trip on a toll road costs $1.20. Frequent users can get a monthly pass that costs $25. How many times must a person use
    9·2 answers
  • When writing a number the digit 0 is used to go in any empty places TrueFalse
    14·1 answer
  • PLERASE HELP I BEG YOU I REALLY NEED HELP!!!
    6·1 answer
  • How to simplify 3b(b-1)-2(b-2)(b+2)
    6·2 answers
  • Harold purchased a new snowmobile. The dealer gave him an option to pay the purchase price of x dollars at 100 dollars per month
    15·1 answer
  • Mr. Lim is building a deck. He cuts a 9 foot piece of wood into
    10·1 answer
  • A 3rd3^{\text{rd}}3rd3, start superscript, start text, r, d, end text, end superscript degree binomial with a constant term of 8
    15·1 answer
  • What is the number of parking space covered by the car?​
    8·2 answers
  • I NEED HELP ASAP NO LINKS !!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!