1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
6

1" title=" \frac{x}{4} - \frac{3}{8}y = 3 \\ " alt=" \frac{x}{4} - \frac{3}{8}y = 3 \\ " align="absmiddle" class="latex-formula">
\frac{5}{3}x -  \frac{y}{2} = 12
How to solve the following simultaneous pair of equation by substitution both. ​
Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
3 0

Answer:

(6, - 4 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

\frac{x}{4} - \frac{3}{8} y = 3 → (1)

\frac{5}{3} x - \frac{y}{2} = 12 → (2)

Multiply (1) by 8 and (2) by 6 to clear the fractions

2x - 3y = 24 → (3)

10x - 3y = 72 → (4)

Rearrange (3) expressing - 3y in terms of x by subtracting 2x from both sides

- 3y = 24 - 2x

Substitute 3y = 24 - 2x into (4)

10x + 24 - 2x = 72, that is

8x + 24 = 72 ( subtract 24 from both sides )

8x = 48 ( divide both sides by 8 )

x = 6

Substitute x = 6 in either (3) or (4) and solve for y

Substituting in (3)

2(6) - 3y = 24

12 - 3y = 24 ( subtract 12 from both sides )

- 3y = 12 ( divide both sides by - 3 )

y = - 4

Solution is (6, - 4 )

You might be interested in
A 4 pack of jump ropes costs $15.28. What is the unit price? per jump rope​
babymother [125]

Answer:

Each jump rope will cost: $15.28 ÷ 4 = $3.82

3 0
4 years ago
7. Graph the following:<br> y = x/2 -3
Elodia [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

pls mark me brainliest

8 0
3 years ago
Please help I need this
ladessa [460]

Answer:

4+2 i

Step-by-step explanation:

i=\sqrt{-1}

4+\sqrt{-4} =4+\sqrt{-1}  * \sqrt{4} =4+i2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEBODY HELP. Unscramble the words to correctly to state a fact.
qaws [65]

Answer:

Cells create usable energy through Cellular Respiration.

Step-by-step explanation:

If you think about it, cellular respiration is the way cells make their food, or usable energy. Therefore, the answer would be up above-------------------------^^

5 0
3 years ago
Can someone friend me on discord I'm the winged otter#1703​
ad-work [718]
Sure, tell me about yourself before though
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the following differences. Show all steps. i. 16 - 28 ii. -7-2
    5·1 answer
  • Rachael can paint a room in 9 hours. Kelsey can paint same room in 15 hours. How long if they paint it together.
    8·2 answers
  • What is the slope and equation of a line parallel to the x-axis passing through point (5,8)
    14·2 answers
  • Help Please?
    10·1 answer
  • Select the best answer for the question.
    13·1 answer
  • A bacteria population starts at 500 and doubles every 8 hours. What is the bacteria population after 12 hours?
    13·1 answer
  • 745=5x^3 Express the answer to the hundredths place (i.e., two digits after the decimal point)
    14·1 answer
  • 11) You invest $100,000 in an account with 6 % interest, compounded annually. Assume you don't touch the
    10·1 answer
  • PLEASE HELP NEED ASAP!
    8·1 answer
  • Mrs. Alberts has two seventh grade math classes this year. They took their final exam, and Mrs. Alberts just finished grading th
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!