1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
4 years ago
9

3. Which point lies inside the circle with equation (x - 2)2 + (y + 3)2 = 4?

Mathematics
2 answers:
timofeeve [1]4 years ago
8 0

Answer:

C (2,-4)

Step-by-step explanation:

You could graph the circle and then graph the points and see...

Or you could them in and see which point makes the left hand less than 4?

So if you wanted to draw it is a circle with center (2,-3) and radius 2.

If you want to do it the other way:

Plug in time!

(2,-5)?

(2-2)^2+(-5+3)^2

0^2+(-2)^2

0+4=4 so not this one

(2,-4)?

(2-2)^2+(-4+3)^2

0+1

1<4  so this one  (you can also see this in the drawing:

icang [17]4 years ago
5 0
(2,-4) is the answer
You might be interested in
Convert 9900 pints into cups
madam [21]

Answer:19800

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular park has sidewalks on two adjacent sides. If it takes John 60 steps to
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

Length = 80 m and breadth = 60 m If one moves along the two adjacent sides, one covers 80+60 = 140 m. Diagonal of the rectangle = √ ( length^2 + breadth^2) ...

5 0
3 years ago
Brainlest!! which of the following graphs represents a function HURRY. ​
ahrayia [7]

Answer:

Graph A and C

Step-by-step explanation:

Because for every x point there is just one y point.

5 0
3 years ago
What the answer now question
sergejj [24]

Answer:

69 is your answer

Step-by-step explanation:

Have a wonderful day and good luck on you're test!

3 0
3 years ago
I REALLY NEED THIS NOW. PLEASE HELP ME!!
Andre45 [30]

Answer:

4*-2... answer D. is correct :)

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What repeated operation does a negative exponent show?​
    12·2 answers
  • If 12 apples cost 3 dollars how much does 1 Apple cost?
    11·1 answer
  • Write each ratio as a fraction ?
    7·1 answer
  • You want to test your newly created Web site, so you have 250 people access it from random locations at random times. Of the peo
    9·1 answer
  • Nina and Amy began arguing about who did better on their tests, but they couldn't decide who did better given that they took dif
    8·1 answer
  • Kinda blurry but help pls
    12·1 answer
  • Can someone help me with this please
    10·1 answer
  • For the length given below draw a line segment to match. Express the measurement as a equivalent mixed number. 4.8 cm
    8·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
  • I need help, please. I don’t understand
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!