1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
15

A members only speakers series allows people to join for $6 and then pay for $10 for every event attended. What is the total cos

t for someone to attend 3 events?
Mathematics
2 answers:
weeeeeb [17]3 years ago
7 0
It would cost the person 48 dollars
Anit [1.1K]3 years ago
5 0
$10 * 3 = $30
$30+6= $36 
You might be interested in
Don,Eric, and Finn line up in random order for the cafeteria line. What is the probability that they will line up from front to
Vanyuwa [196]

Answer:

  1/6

Step-by-step explanation:

The number of ways they can line up is 3×2×1 = 6. Only one of these is alphabetical order. The probability that they will line up randomly in alphabetical order is 1/6.

__

Any of the three can line up first; either of the remaining two can line up second, and the remaining person can line up last. Thus there are 3×2×1 possible orders.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pond 85 feet across; 1 inch = 4 feet
enot [183]
Well... all u have to do is 85 divided by 4 which equals 21.25..... unless there is another part of the question!!
3 0
4 years ago
Larry’s pet store made $30 before a pipe burst and he had to close early to get it fixed. He realized that he lost Three-fourths
LekaFEV [45]

Answer: replace 8 for x now you have

30-3/4(8) =

30 -6 = 24

his profit was $24

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gavin thought he was making a good investment when he heard about an online grocery company. So he bought 500 shares in the comp
kirill [66]
The answer would be D) 98.8% because if the initial price is $25 per share, then Gavin would have spent $12,500. None of the other answers make sense since if it was just 3% or 82.3%, then it would be too much to equal $150 in return. If you were to put C, then the shares would equal $4.43 each, and If you bought 500 shares, then it would equal $2,212.5 which would be way more than $150. In the other hand, D is correct because then only 1 share would equal $0.3 and that multiplied by 500 equals precisely $150.

Hope this helps!
5 0
3 years ago
Please help me because I need to turn this on tommorrow
Trava [24]
YAY I KNOW HOW TO DO THIS OKAY
so 90 degrees minus 49 degrees equals 41 degrees
then 41= (x+3) then you subtract 3
so x=38 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help please sorry if it's easy​
    14·2 answers
  • A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
    8·1 answer
  • Pete is making decorations for a dinner party.The instructions tell him to use 9 flowers for a medium-sized decoration.Complete
    10·1 answer
  • No fake answers, thank you. I will happily give brainiest to anyone that answers them all correctly.
    14·2 answers
  • Greg is installing a tile floor in a room that is 10 feet long by 15 feet wide. He will use 1-foot square tiles. He has two diff
    7·1 answer
  • Given m||n, find the value of (x+12) 4x-7)°
    6·1 answer
  • In the coordinate plane, point W is located at (-11, 35). If point W is reflected across the x-axis, what are the new coordinate
    9·1 answer
  • A rubber ball has a radius of about 2.86 in. Can the ball be packaged in a box shaped like a cube with a volume of 125 in3?
    11·1 answer
  • Please hurry no links
    13·2 answers
  • Do yall want points for answering? Heres one-
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!