1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
10

PLS HELP ME EXPLAIN ITS VERY EASY TO DO BUT ITS HARD TO EXPLAIN AT THE SAME TIME PLEASE HELP

Mathematics
1 answer:
lara [203]3 years ago
4 0
6x + 0.8 = 1.4....subtraction property .... subtract 0.8 from both sides
6x = 1.4 - 0.8 ...simplify
6x = 0.6 ... division property ... divide both sides by 6
x = 0.6/6 ...simplify
x = 0.1
You might be interested in
Please help urgently ​
Andreyy89

Hey there!

2ab + 2 / 2ab - 2

= 2(1)(3) + 2 / 2(1)(3) - 2

= 2(3) + 2 / 2(3) - 2

= 6 + 2 / 6 - 2

= 8 / 4

= 2


Therefore, your answer should be: 2


Good luck on your assignment & enjoy your day!


~Amphitrite1040:)

6 0
10 months ago
Read 2 more answers
How can the community property be used to write multiplication sentences?
Julli [10]
<span> allows you to </span>do<span> repeated addition quickly and efficiently</span>
5 0
2 years ago
How many solutions does the following equation have ? -3x+9-2x=-12-5x?
Maurinko [17]

Answer:

0.....................

5 0
3 years ago
Please answer 8 and 9 :)
Tcecarenko [31]

Step-by-step explanation:

8. 1/2 9. 50% or 1/2

6 0
3 years ago
Sebastian and his two brothers read and equal amount each week very for a combined total of 135 minutes each week, very the same
ipn [44]

Answer:

270 minutes per boy.

Step-by-step explanation:

45 mins each week

multiplies by 6

3 0
3 years ago
Other questions:
  • MAURICE +130 trading cards and protective sheet he fell 7 sheets and put the remaining four cars in the eighth sheet each of the
    7·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • Given the function g(x)=−2x−8, evaluate g(−3).
    10·1 answer
  • a discount amusement park ticket costs 12.95 less than the original price p . write and solve an equation to find the original p
    13·1 answer
  • A scale drawing of a house shows 9cm<br> x10cm. If 6cm=12 ft, what are the actual<br> dimensions?
    10·1 answer
  • a jar contains 8 nickels, 10 dimes, 6 quarters, and 22 pennies. a coin is chosen randomly from a jar, what is the probability th
    11·2 answers
  • Solve for x, x-6≤3 simplify
    12·2 answers
  • How many ways are there to place 3 indistinguishable red chips, 3 indistinguishable blue chips, and 3 indistinguishable green ch
    6·1 answer
  • Multiply. 42.9 × 3.45
    15·2 answers
  • 2(y - 3) = 4<br> Y = mx + b form:
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!