1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zanzabum
3 years ago
12

22:11 simpilfy ratios

Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]3 years ago
6 0
Simplify: 22/11:11/11=2:1
Vlad [161]3 years ago
3 0
The answer would be:
2:1
Since 22 divided by 11 (our smallest number that just happens to go into itself and 22) is 2. Then, 11 divided by 11 is 1. 
The ratio in this case would be simplified to just a plain number. 
That would be 
2
Since there is a 1 on the right side of the ratio. 

Hope I could help ;)
You might be interested in
14. Charlotte bought a 14 pound bag of ice. By
Semenov [28]

Answer: 12.6

Step-by-step explanation: because it’s the right answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The points (12, 23) and (14, 45) lie on a line. What is<br> the slope of the line?
ozzi

Answer:

slope= 11

Step-by-step explanation:

(12,23) = (x1,y1)

(14,45) = (x2,y2)

Now,

slope(m)= (y2-y1)/(x2-x1)

=(45-23)/(14-12)

=22/2

=11

5 0
3 years ago
Fill in the blanks. If a function is one-to-one then its inverse will be _____________. If a function is NOT one-to-one then its
katrin [286]

Answer:

Inverse functions Inverse Functions If f is a one-to-one function with domain A and range B, we can de ne an inverse function f 1 (with domain B ) by the rule f 1(y) = x if and only if f(x) = y: This is a sound de nition of a function, precisely because each value of y in the domain of f 1 has exactly one x in A associated to it by the rule y = f(x).

Step-by-step explanation:

Hope it helps

4 0
3 years ago
A company sells doughnuts. They incur a fixed cost of $23000 for rent, insurance, and other expenses. It costs $0.1 to produce e
olasank [31]

Answer:

C(x) = 0.1x+23000

Step-by-step explanation:

Given that a company sells doughnuts. They incur a fixed cost of $23000 for rent, insurance, and other expenses. It costs $0.1 to produce each doughnut. The company sells each doughnut for $0.2.

Let X be the no of units produced

Then we have variable cost = 0.1x

Fixed cost = 23000 (irrespective of value of x)

Total cost

C(x) = 0.1x+23000

where C represents the total cost and x no of units produced.

Revenue function would be

R(x) = 0.2x assuming all doughnuts are sold.

Profit function would be

P(X) = 0.1x-23000

4 0
3 years ago
Find the average value of the function on the given interval.<br> f(x)=ex/7; [0,7]
Anastaziya [24]

Answer:

f_{avg}=e-1

Step-by-step explanation:

We are given that a function

f(x)=e^{\frac{x}{7}}

We have to find the average value of function on the given interval [0,7]

Average value of function on interval [a,b] is given by

\frac{1}{b-a}\int_{a}^{b}f(x)dx

Using the formula

f_{avg}=\frac{1}{7-0}\int_{0}^{7}e^{\frac{x}{7}} dx

f_{avg}=\frac{1}{7}[e^{\frac{x}{7}}\times 7)]^{7}_{0}

By using the formula

\int e^{ax}=\frac{e^{ax}}{a}

f_{avg}=(e-e^0)=e-1

Because e^0=1

f_{avg}=e-1

Hence, the average value of function on interval [0,7]

f_{avg}=e-1

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the following expression 1/3^2
    11·1 answer
  • There are 25 students that would like to go on a field trip, but only 18 may go. How many different combinations of students cou
    13·1 answer
  • Use a normal approximation to find the probability of the indicated number of voters. in this​ case, assume that 114 eligible vo
    6·1 answer
  • What is the sum of the multiples of 5 from 1 to 100, inclusive
    11·2 answers
  • What’s the answer for this hurry
    11·1 answer
  • Please help me find the perimeter!!
    6·1 answer
  • What is the solution of the system of equations?<br><br> Y=-3x+8<br> Y=-5x+2
    5·1 answer
  • In the Sahara Desert one day it was 136 degrees. In the Gobi Desert a temperature of -50 degrees was recorded. What is the diffe
    12·1 answer
  • A family of four is going to the amusement park. Tickets normally cost $56.99 per person. The park is offering a deal where a pa
    8·2 answers
  • Alex has collected apples. It has 40 boxes of 8.5 kg each and 6 sacks of 90kg each. Pack the apples in bags of 2.5 kg each. how
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!