Answer: option d.
Step-by-step explanation:
To solve this problem you must keep on mind the properties of logarithms:

Therefore, knowing the properties, you can write the expression gven in the problem as shown below:

Then, the answer is the option d.
Let's examine the given function first:
f(x) = x^2 + 1 is the same as f(x) = 1(x-0)^2 + 1.
The vertex of the graph of this function is at (0, 1).
Let x=0 to find the y-intercept: f(0)=0^2+1 = 1; y-int. is at (0,1) (which happens to be the vertex also)
Comparing f(x) = x^2 + 1 to y = x^2, we see that the only difference is that f(x) has a vertical offset of 1. So: Graph y=x^2. Then translate the whole graph UP by 1 unit. That's it. Note (again) that the vertex will be at (0,1), and (0,1) is also the y-intercept.
Hello there i hope you are having a good day :) Your question : The cost of 12 oranges and 7 couples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost of each : Firstly you would do oranges = O Apples = A. Then 12 oranges + 7 apples = 5.36 12o + 7A = 5.36 then you would take away from both sides so -12o Take away -12o = 7o = 5.36 - 12A now you would divide this by 7 so 7 cancels each out so you are left with 5.36/ 7 = 0.76 Then it would equal 0.76 - 12o/7 This would equal the amount of apples to be $0.76 each now for the oranges you would do the same that you work out for the apples.
Hopefully that help ya :)
Answer:
It's 27 ,Hope I helped!!! Good luck on you quiz too!!!
Step-by-step explanation: