Answer:
since the unknown amount can buy 100 pencils
he bought 70 pencils
therefore $4.50 can buy 30 pencils
so 1 pencils cost $4.50 /30=0.15
Answer:
amusing you mean 3x^2-8x-16 the answer is when x is equal to -4/3 and 4
Step-by-step explanation:
3x^2-8x-16 ------> (3x+4)(x-4)
3x+4=0 ----> 3x=-4 ----> x=-4/3
x-4=0 ----> x=4
Answer:
13 1/3 cups of sugar
Step-by-step explanation:
Answer:
z= 69
Step-by-step explanation:
79+122+90+z=360 angle sum property
360-291=69
so z=69 degree
Sally can paint a house in 4 hours; Which means in 1 hour she can paint 1/4th of the house.
John can paint the same house in 6 hours. Which means in 1 hour she can paint 1/6th of the house.
Together in 1 hour they can paint: - 1/4 + 1/6 = 5/12th of the house.
Total Hours for painting the house together will be 12/5 = 2.4 Hours.
So the answer is 2 hours and 24 minutes
Please mark as brainliest