A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If Ayden spent $2.80 on oranges, how many did he buy?
1 answer:
Answer:
4 oranges.
Step-by-step explanation:
First, you find the unit rate of cost per orange, which is $0.70, then divide that by $2.80.
You might be interested in
the answer is m=17
https://photomath.net/s/argDe9 shows how to get there
Step-by-step explanation:
the 1st shop=196-(17.5/100×196)
=196-34.3
=161.7+196
=357.7
the 2nd shop=196-(22.5/100×196)
=196-44.1
=151.9+196
=347.9
so the difference between two shop is
357.7-347.9=9.8
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Answer:
18 is the greatest common factor between those
It’s 152y+125, basically by simplifying