1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
5

Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.

Mathematics
2 answers:
topjm [15]3 years ago
6 0

Answer: $4.12

Step-by-step explanation: For every gallon the unit rate is $4.12 per gallon.

Hope this helped!

Dovator [93]3 years ago
4 0

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

You might be interested in
If the price of pineapple juice was $4.50 a gallon and it is now $5.75 a gallon, what is the percentage change in price
Kitty [74]

Answer:

1 doller and 25 cents so easy

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Witch expression is equivalent to (-4y-x)-3y-9x)
sleet_krkn [62]

answer: -10x-7y

because you have to simplify the problem

7 0
3 years ago
When 31 times a number is increased by 40, the answer is the same as when 200 is decreased by the number
mojhsa [17]

31x+40=200-x\\32x=160\\x=160/32\\x=5

The number is 5.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The science club and the French club both ordered pizzas for their end-of-year banquets. After the banquets, the science club ha
tankabanditka [31]

Answer:

A. 23/24

Hope this helped

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Evaluate : X + 2 ( x -20) (4)<br> for x = 10
Oxana [17]

Answer:

x + 2 ( x - 20 )( 4 ) = -70

Step-by-step explanation:

hope this helps. . .<3

6 0
2 years ago
Other questions:
  • esterday, the snow was 2 feet deep in front of Archie’s house. Today, the snow depth dropped to 1.6 feet because the day is so w
    15·1 answer
  • The area of this rectangle is 96 ft2.<br> What is the length and width?
    5·1 answer
  • Can someone help me please?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • - 2x+y=2<br> x+6y=-21<br> A) (<br> 34)<br> D) (-3, 4).<br> (-1.4)<br> B) (3.2)
    6·1 answer
  • What is 2.85 to the nearest tenth?
    8·2 answers
  • Consider the equation.<br> 35 +<br> = 7(5+3)
    10·1 answer
  • Frank bought 4.3×10^4 yards of carpet to install in the new house. His wife said "We needed 5,000 yards! You didn't buy enough!"
    15·1 answer
  • Answer choices <br>A. -4<br>B. 5.8<br>C.4<br>D.8​
    12·1 answer
  • 65% of the people in Missouri pass the driver’s test on the first attempt. A group of 5 people took the test. What is the probab
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!