1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
5

Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.

Mathematics
2 answers:
topjm [15]3 years ago
6 0

Answer: $4.12

Step-by-step explanation: For every gallon the unit rate is $4.12 per gallon.

Hope this helped!

Dovator [93]3 years ago
4 0

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

You might be interested in
Sams dog weighs 72 pounds. the vet suggest that for the dogs health, its weight should decrease by 12.5 percent . According to t
Sophie [7]
The healthy weight for the dog is around 64 lbs
3 0
3 years ago
PLZ HELP NOW What is the greatest common factor of 10 and 2?
Digiron [165]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Cecilia had $90 could she buy 6 Cds​
kaheart [24]

Answer:

it depends how much the cds cost.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you on a motorcycle trip of 30 miles in the and 5\19 of the trip is downhill, how many miles of the trip are not downhill? Re
Bess [88]

Answer:

1/4 of the trip is not down hill                                        

8 0
3 years ago
Please please please
sergiy2304 [10]
Sorry can see good in the pic maybe next time
Sorry
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which number is a natural number? <br><br><br> 10<br><br> 5.5 <br><br> –45 <br><br> 0
    15·1 answer
  • Simplify (10 + 3i)(5 − 2i).
    13·2 answers
  • If you can buy 1⁄4 pizza for 5 dollars, how much can you purchase for 8 dollars? Write your answer as a fraction.
    10·1 answer
  • Frances read 4/5 of an article in three minutes. How much of the article did she read each minute?
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to the some 30 + 12
    12·1 answer
  • The original price of a DVD is $9. The sale price is 80% of the original price. What is the sale price of the DVD.
    7·1 answer
  • A study at a major university concluded that many students are cheating. The circle graph depicts the percentages of students wh
    9·1 answer
  • At 4 p.m., the temperature started to change drastically. Each hour, for three hours the temperature decreased by 7°F
    6·1 answer
  • Write the next three terms in the pattern. What is each pattern rule?<br><br> +6, -12, +18, -24, ...
    10·1 answer
  • Solve this equation 7x + 1 /16 = 1 /2 Algebra
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!