1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
3 years ago
15

Laine reads 25 pages in 30 minutes. If Laine reads 200 pages at this same rate, how long will it take her

Mathematics
2 answers:
monitta3 years ago
4 0
4 hours

30 minutes =0.5 hours
200 pages / 25 pages = 8
8 x 0.5 = 4
tester [92]3 years ago
3 0
Set up a table.

Pages | Minutes
-----------------------
25. | 30
? | 200


One way is to cross multipy.
200 x 25 = 5,000
30 x ? = 5,000

So do 5,000 divided by 30 and you get your answer
You might be interested in
Please explain how you get the answer to...<br> a+2a+7+4a-8
sammy [17]

Answer:

9+2a+7+4a-8

2a+16+4a-8

2a+8+4a

6a+8

Step-by-step explanation:

you can't really get an answer for this problem but you can simplify it

8 0
2 years ago
The amount Kenyon earns on the sale of a car can be represented by the equation E (p) = 250 +0.02p where E(p) represents the tot
kap26 [50]

Answer:

1) His total commission is $1,234.3

2) The purchase of the car is $24,790.

Step-by-step explanation:

1) 21640*0.02= 432.8+ 250= 682.8

15075*0.02= 301.5+ 250= 551.5

682.8+ 551.5= 1,234.3

2) 745.8- 250= 495.8/ 0.02= 24,790

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x)=-x+2, find f(4)
lianna [129]

Answer:

\boxed{-2}

.

Step-by-step explanation:

f(x) = -x + 2

.

f(4) = -4 + 2

f(4) = -2

5 0
3 years ago
Jada list these fractions that are all equivalent to 1/2:2/4,3/6,4/8,5/10 she notices that each time the numerator increases by
r-ruslan [8.4K]

yes the pattern Jada sees will continue.

Step-by-step explanation:

Im not sure how to explain it but I hope this helps!

8 0
2 years ago
Geometry help please show work due soon !
Thepotemich [5.8K]
R is 4 if I'm wrong sorry
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Expression that represent -4 and 6
    5·2 answers
  • Can anyone solve part C?​
    6·2 answers
  • Have students write the answer to the essential question and draw examples to explain their answer. Essential Question is how ca
    5·2 answers
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • Please Help, I keep getting the wrong answer every time. The length of a rectangle is twice its width. The perimeter is 60 ft. F
    8·1 answer
  • May someone help me with this plzzz
    7·2 answers
  • How many solutions does the following system of equations have?
    5·2 answers
  • How to find the percentage that is not shaded on the grid?
    9·1 answer
  • Consider the following function: f(x)=-3/4x+9
    14·2 answers
  • Use the diagram below to determine the height of the flagpole.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!