1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
11

James has a total of 66 dollars in his piggy bank. He only has one dollar bills and two dollar bills in his piggy bank. If there

are a total of 49 bills in James's piggy bank, how many one dollar bills does he have?
Mathematics
1 answer:
gavmur [86]3 years ago
5 0

Answer:

32 one-dollar bills.

Step-by-step explanation:

Let <em>x </em>represent one-dollar bills and <em>y </em>represent two-dollar bills.

He has a total of 49 bills. Therefore:

x+y=49

The total amount of money James has is 66. <em>x</em> is worth one dollar, while <em>y</em> is worth two dollars. Therefore:

1x+2y=66\\x+2y=66

We have a system of equations. Solve by substitution:

x+2y=66\\x+y=49\\x=49-y\\(49-y)+2y=66\\y=17\\x=49-17=32

Therefore, James has 32 one-dollar bills and 17 two-dollar bills.

Checking:

32(1)+17(2)\stackrel{?}{=}66\\32(1)+17(2)\stackrel{\checkmark}{=}66\\\\32+17\stackrel{?}{=}49\\49\stackrel{\checkmark}{=}49

You might be interested in
In a garden 45% of the plants are flowers. what fraction of the plants are flowers
Reil [10]

45/100 or 9/20 be sure to reduce


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rental car costs $65 for one day plus an additional $0.35 per mile.
vredina [299]

Answer:

$105.25

Step-by-step explanation:

$0.35 x 115 = $40.25

$40.25 + $65 = $105.25

Have a great day!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help quickly !!!
kenny6666 [7]

Answer:

B) w^35

Step-by-step explanation:

you multiple the power of 5 by 7 to get 35

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of girls to boys in a a chess club was 4 : 4. There were 24 boys. How many total members were there in the club?
DedPeter [7]

Answer:

48 members

Step-by-step explanation:

Add the numbers in the ratio: 4+4=8

Divide: 24boys/4=6

Multiply: 6*8=48

Now we know there are 48 people. Take it a step forward..how many girls?

EASY!

4*6=24 girls

We know this works because 24+24=48

*Note: the 4's come from the ratio*

6 0
3 years ago
The cost of renting a car for a day is given by the linear function C(x)=0.09x +27, where C(x) is in dollars and x is the number
gulaghasi [49]

Answer:

C(x) = 38.7

Step-by-step explanation:

C(x)= 0.09(130)+27

C(x)= 11.7+27

C(x)= 38.7

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following would best represent a cosine function with an amplitude of 3, a period of pi/2 , and a midline at y = –4
    7·2 answers
  • A 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?
    12·1 answer
  • True or false? When n is a negative integer, n-n=0. Justify your response
    5·1 answer
  • Write an equation of a line passing through point p(4, 0) that is parallel to the line -x+2y=12​
    6·1 answer
  • Sally fills her car with 12 gallons of gas. She goes on a journey and ends up with 7.5 gallons left in the tank. What is the per
    5·1 answer
  • Please someone I need the right answer will give brainiest if right​
    12·2 answers
  • Find the surface area of the prism
    12·1 answer
  • I need help if you can help me I would really appreciate it
    13·2 answers
  • Hi anyone have any idea i am confused
    10·1 answer
  • Olaolu’s monthly salary is 604.18.He pays 10%as income tax per month.What is his monthly tax to the nearest naira
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!