1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
11

in a race there are 15 Runners the trophies for the race are awarded to the races finish and 1st through 3rd place and how many

ways can first through third place be determined
Mathematics
2 answers:
vladimir1956 [14]3 years ago
6 0
There are 15 possibilities for first place, 14 for second, and 13 for third. 15 × 14 × 13 = 2730
lana [24]3 years ago
3 0

Answer:

<u>There are 2,730 ways that 1st, 2nd and 3rd place can be determined in the race</u>

Step-by-step explanation:

There are 15 (number of runners) possibilities to determine the 1st place

There are 14 possibilities (number of runners - 1) to determine the 2nd place

There are 13 possibilities (number of runners - 2) to determine the 3rd place

Number of ways that 1st, 2nd and 3rd place can be determined = 15 * 14 * 13

<u>Number of ways that 1st, 2nd and 3rd place can be determined = 2,730</u>

You might be interested in
(MATH) (6) ((PHOTO))<br>label is ft​
arsen [322]

Answer:

6 feet

Step-by-step explanation:

Volume of a rectangular prism = L × W × H

15 feet × 8 feet × H = 720 feet ³

120H = 720

H = 720 ÷ 120

H = 6 feet

5 0
2 years ago
How should the decimal point in 52.48 be moved to determine the product 52.48×105 ?
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

5510.4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST
barxatty [35]
B is the only number that is divisible by 3
5 0
2 years ago
If your having a bad day i hope this makes you feel better &lt;3
andrew11 [14]
Thanks it kindave did
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chelsea has 11 times as many art brushes as Monique. If they have 60 art brushes altogether, how many brushes does chelsea have
Keith_Richards [23]
I did it on the calculator the answer was 0.1833333333333333 i do not know if this is correct if its incorrect then srry :(
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me ASAP plz!!!!
    9·2 answers
  • I need to know the answer to this problem. <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20-%202%20%5Ctimes%203%20%2B%203%20%3D%20%20"
    5·1 answer
  • I need help asap to find the rest of the numbers
    14·1 answer
  • What is the value of the expression below 1/25 divided by 74
    12·1 answer
  • HELP PLEASE PLEASE 50 PTS
    8·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Harold took 5 hours to paint 3 same-sized walls. If he works at the same rate, how long will it take him to paint 18 walls of th
    7·2 answers
  • If f(x)=x2+x and g(x)=x-3, find f(g(7))​
    8·1 answer
  • Diego also adds 28 tablespoons of sugar. How many cups did he use?
    14·1 answer
  • im almost done with this hw. plz help!!! give explanation if you actually know the answer so ik u dont just want points
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!