1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
5

Find n. Perimeter = 46 in.8 in.​

Mathematics
1 answer:
Lana71 [14]3 years ago
6 0

Answer: 108 inches

Step-by-step explanation:

If length = 46, width = 8

Perimeter of rectangle = 2(l+w)

= 2 (46 + 8)

= 2 x 54

= 108 inches

You might be interested in
Umm whats y2 when y is -9 and whats z2 when z is 0.7 im not that smart so ill be asking alot
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

y = - 9

y^2 = (-9)^2 = 81

AND

z = 0.7

z^2 = (0.7)^2 = 0.49

Hope it helped

6 0
2 years ago
The advertised size of a pizza is the length of its diameter. (An 8-inch pizza has a diameter of 8 in)Q1: What is the area of a
Alexxandr [17]
<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
8 0
3 years ago
Benny wants to buy a new video game that costs $49.95. He already saved $24.65, and his aunt gave him $15 for mowing her lawn. H
Art [367]

Answer:

$10.30

Step-by-step explanation:

X = 49.95 - (24.65 + 15)

x = 49.95 - 39.65

x =   10.30

6 0
2 years ago
What is the better deal work a restaurant a make 18 dollars per hour no tipping allowed or restaurant b 10.50 per hour and you a
Lyrx [107]

Answer:

18$

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Bobbi wanted to purchase a shirt that had an original price of $38.99 at the store where she works. She gets an employee discoun
uranmaximum [27]
C
38.99x0.25=9.7475
38.99-9.7475=29.2425
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a can of juice contains 175 calories per 2.5 servings which of the following is not an equivalent number of calories per serving
    5·1 answer
  • What is the quotient of 55.328 ÷ 3.8?
    6·1 answer
  • I would like to know the sum of a number and 4
    6·2 answers
  • The distance from a focus to a vertex on the graph of a parabola is not the same as the distance from vertex to a perpendicular
    8·1 answer
  • Help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • Which of these characteristics do a rhombus and a rectangle always have in common
    11·2 answers
  • What is the value of x in the equation 3(4x-6) - 2x + 1 = 3 -(3x -6)
    5·2 answers
  • Please help me with the answer u am behind a lot of work trying to avoid 0
    11·1 answer
  • Find the volume of each figure. Round your answers to the nearest hundredth, if necessary. Leave your answers in terms of pi for
    8·1 answer
  • You have 24 quarts of brown stock. You need .75 cups to make one serving of braised short ribs. How many servings can you make?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!