1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
13

Combine Like Terms. 7x - 5x

Mathematics
2 answers:
GalinKa [24]3 years ago
4 0

Answer:

2x

Step-by-step explanation:

7x - 5x

Factor out x.

x ( 7 - 5 )

Subtract numbers.

x ( 2 )

Distribute x to 2.

2x

Nesterboy [21]3 years ago
3 0

Answer:

2x

Step-by-step explanation:

7x= 7*x

5x=5*x

Subtract.

7-5=2

2*x=2x

So 2x is the answer.

You might be interested in
Please help.................
evablogger [386]
It usually works well to do what the instructions tell you. Multiply each diameter by 3.14.

a) 3.14×6 cm = 18.84 cm

b) [can't read the picture]

d) 3.14×9 in = 28.26 in

e) 3.14×11 mm = 34.54 mm
7 0
3 years ago
A<br> no correlation<br> b<br> positive<br> c<br> quadratic correlation<br> d<br> negative
musickatia [10]

d

because it is in the negative plan of the graph

4 0
2 years ago
Martin's class has 28 students in it 25 % of those students are homesick today. How many students are home sick
lisov135 [29]
7 students are home sick
7 0
2 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Solve the equation for z <br>5z-8=32<br>A. z=4<br>B. z=4.8<br>C. z=6<br>D. z=8​
nadezda [96]

Answer:

Z=8 is the answer

Step-by-step explanation:

first, you add 8 to both sides which leaves you with 5z=40. then after that you divide both sides by 5 which leaves you with 5/5z = 40/5. then buy dividing 5 by 5 its leaves you with 1 which is equal to z because blank variables equal 1. On the other side if the equation 40 by 5 is 8 so that leaves you with z=8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5,391 divided 77 estimate
    15·1 answer
  • Find the surface area of the cone radius 8 height 7 . Use 3.14 for pi. Explain everything.
    12·1 answer
  • Given GHI G(4,-3), H(-4,2), and I(2,4), find the perpendicular bisector of HI in standard form.
    11·1 answer
  • Find the slope of the tangent line to the graph of the function at the given point.
    10·1 answer
  • Is y = 3(x - 2) linear or nonlinear​
    10·1 answer
  • Which of the summation properties or formulas require the lower index to be 1? Check all that apply.
    12·1 answer
  • Sam tried to subtract 21.3-1.9
    5·2 answers
  • Find the value of x. Give reasons to justify your solution. b ∈ ac, d ∈ fa
    13·1 answer
  • I can't find x y or z​
    11·1 answer
  • Zachai finishes the level in 154 seconds. how many bonus points did Zachai earn.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!