Answer:
6.95
Step-by-step explanation:
$41.70 / 6 = $6.95 for each box
8d = -56
Divide both sies by 8:-
d = -56/8
d = -7 (answer)
Answer:
I think it's C
Step-by-step explanation:
A is go up one time
B is go down one time
C is... not sure what's going on there
And D is multiply by 8
I'm confused.
Answer:
the answer of this question is
x is equal to the y to the power ➖ 1
Assuming that the artist wants to paint 6 sides of the cube, the formula to count the surface area of the cube would be: 6* edge length^2. If the edge length is 10 feet, then the area would be:
area= 6*edge length^2
area= 6* 10^2 feet
area= 6*100feet^2= 600 feet^2
If one gallon of paint can be used for 350 feet^2, the amount of paint needed would be: 600feet^2/ (350ft^2/ gallon)= 1.71 gallon