1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
4 years ago
13

What is the correct evaluation of 3x2 + 4x - 2y2 + 4y + 5, when x is equal to -1 and y is equal to 5?

Mathematics
1 answer:
Julli [10]4 years ago
8 0
3x2+4(-1)-2(5)2 +4(5)+5=
__________________
6+-4-10+25
_________
31-14=17
You might be interested in
Will give brainliest! Please help
Mashutka [201]

Answer: 1,2,3,4,5

1a,3b,5c,2d

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If x =26 and y=2 what is my constant of proportionality?Reduce answer
elena55 [62]

Answer:

1/13

Step-by-step explanation:

y is proportional to x ⇒ y = kx

Plug in (26,2) and solve for k:

2 = k·26

k = 2/26 = 1/13

3 0
3 years ago
Factor 2x^4 + 3x^3 +14x^2 +24x – 16
Annette [7]

Answer:

( x ^2 + 8 ) ( 2 x − 1 ) ( x + 2 )

Step-by-step explanation:

 

a ^2 − b ^2 = ( a + b ) ( a − b )

where  

a = x and  b = 1

( x ^2 + 8 ) ( 2 x − 1 ) ( x + 2 )

Glad I was able to help!!

3 0
3 years ago
All the applicants chose at least one of the three countries Egypt, Ghana and South Africa. A total of 2417 applicants chose Egy
cestrela7 [59]

Answer:

hard quiz

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the value of 6 + 2x when x = 5?<br><br> (A) 4<br> (B) 13<br> (C)16<br> (D) 40
jasenka [17]

so x=5

substituting for x in the equation we get:

6+2 \times 5 \\  = 6 + 10 = \\  = 16

Ans C: 16

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Lisa has a gym membership at Lifetime Fitness. It costs $29.95 to join and she also pays a monthly charge. Lisa has been a membe
    15·2 answers
  • Help please i don't understand °∧° ∧.∧
    10·1 answer
  • Help, please. I will give brainliest to anyone that answers first. ​
    12·2 answers
  • Simplify: –3(y + 2)2 – 5 + 6y<br><br> What is the simplified product in standard form?
    6·2 answers
  • You go the grocery and purchase 13 boxes of chocolates. You also buy a game that costs $54.27. When you check out, the total cos
    14·1 answer
  • What is the volume, in cubic ft, of a cylinder with a height of 17ft and a base radius of 5ft, to the nearest tenths place?
    6·1 answer
  • Lucy is saving money to buy a game. The game costs $21, and so far she has saved one-third of this cost. How much money has Lucy
    9·2 answers
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • Please help me I need help as soon as possible
    12·1 answer
  • Two stores carry a similar stereo for the same original price of $573. One store offers a 16% discount and the second store sell
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!