1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
12

Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]3 years ago
8 0
5^3(5^x)  the rule is a^b(a^c)=a^(b+c)

5^(3+x)
You might be interested in
A group of 4 friends go out for dinner and the total cost of the dinner is $200. They use a $40 coupon before splitting the bill
lorasvet [3.4K]

Answer:

$40.00

Step-by-step explanation:

the total is 200 so then u subtract the $40 from the coupon which will leave u with 160. Since there is 4 people 160/4 equals 40. Therefore your answer is each person pays $40.00

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
nydimaria [60]

Answer:

28.1

Step-by-step explanation:

140.50/5

These are some expensive pens

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maranda praticed a total of 52 hours in 4 weeks to prepare for a piano recital. If she practiced the same number of hours each w
RUDIKE [14]

The number of practice hours per week for Maranda's piano recital is 13 hours

Overall practice hours = 52 hours

Number of weeks of practice = 4 weeks

Since, the number of practice hours per week is the same ;

Number of hours practiced each week can be obtained by dividing the overall practice hours by the number of weeks of practice.

Number of practice hours per week = Overall practice hours ÷ Number of weeks of practice

Number of practice hours = (52 ÷ 4) = 13 hours

Therefore, Marana practiced for 13 hours each week.

Learn more : brainly.com/question/18109354

3 0
2 years ago
Lola plans to publish a magazine. She cannot publish unless she sells at least 100 subscriptions. Each subscription costs $20. T
dedylja [7]

Answer:

R(s)\geq 2000,

Step-by-step explanation:

The function R(s) = 20s

She needs to sell at least 100 subscriptions, so the least amount she wants to have is: 20*100 = $2000  

Hence, is the domain of R(s) in this context

R(s)\geq 2000

Hope it will find you well

8 0
3 years ago
What is the equation of the line that is parallel to y=-x+4 and that passes through (-2,-2)?
Gwar [14]

Answer:

y=-x-4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the equation which graphs to a line with a slope of 7
    15·1 answer
  • 20 POINTS!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Which expression can be used to determine the total weight of b baseballs that weight 5.25 ounces each and s softballs that weig
    6·2 answers
  • He are some maths question solve 2(x+3)=x-4
    7·2 answers
  • Round 2.972 to the nearest hundredth
    11·1 answer
  • Section 1 - Question 9
    13·1 answer
  • Harper surveyed 380 of the students in her school about their favorite color. 57 students said their favorite color was red. Wha
    11·1 answer
  • Help plss! Find the value of x.
    8·2 answers
  • What is the solution to the system of equations?<br><br><br><br> y = 2x -1<br><br><br><br> y = -x +5
    12·2 answers
  • Ms. Soffer paid $42. 75 for 9 boxes of gummies for the state test last year. This year she will need to order 13 boxes of gummie
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!