Answer:
Part 1) see the procedure
Part 2) 
Part 3) 
Part 4) The minimum number of months, that he needs to keep the website for site A to be less expensive than site B is 10 months
Step-by-step explanation:
Part 1) Define a variable for the situation.
Let
x ------> the number of months
y ----> the total cost monthly for website hosting
Part 2) Write an inequality that represents the situation.
we know that
Site A

Site B

The inequality that represent this situation is

Part 3) Solve the inequality to find out how many months he needs to keep the website for Site A to be less expensive than Site B

Subtract 4.95x both sides


Divide by 5 both sides


Rewrite

Part 4) describe how many months he needs to keep the website for Site A to be less expensive than Site B.
The minimum number of months, that he needs to keep the website for site A to be less expensive than site B is 10 months
The slope intercept form for a line is y = mx + b.
↑ <span>↑
m is the slope of the line or how steep it is. b is where the line runs into the y axis at one point. x and y are the values you plug in when you have a specific point you want to use (x, y).
For the first picture, you can see that the line "intercepts" or collides with the y axis at 1. Thus we know the b value.
To find the slope, you just pick 2 points on the line and plug them into a little equation (try to memorize this equation, it helps to find slope):
m = (y</span>₂ - y₁)/(x₂ - x₁)
The two points we'll use are (1, 0) and (0, 1) since x goes through both of
those points. ↑ ↑ ↑ ↑
x₁ y₁ x₂ y<span>₂
m = (1 - 0)/(0 - 1)
m = 1 / -1
m = -1
This makes sense - since the slope is going downward, the slope is negative.
So the equation is:
y = -x + 1
____________________________________________________________
For the second problem, We can see the line intercepts the y-axis at -5. That is our b value.
The the slope of this line is 0 since it is not going up or down, so that is our m value:
y = 0(x) - 5 = -5
The equation of the line is y = -5</span>
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
The answer is 17/36. (Fraction)