1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julsineya [31]
3 years ago
5

100 students who are in 9th or 10th grade were asked if they participated in at least one extracurricular activity (sports, musi

c, or drama). 40 of the students are in 10th grade, but only 18 of these participate in at least one extracurricular activity. 32 of the 9th grade students participate in at least one extracurricular activity. Create a two-way table
Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
8 0
What grade is this for?

You might be interested in
If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
777dan777 [17]

Answer:

dont mind me just tryna figure this out ignore till i figure it

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x):
Goshia [24]
The slope of f is 10 because as x increases by 1, f(x) increases by 10.The slope of g is lesser at 5, because every time x increases it only increases by 5. By plugging in 1 and 2 to g(x), we can see that g(2)=11, which is 5 more than g(1)=6.
6 0
3 years ago
Please help me with this one
Nesterboy [21]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

well do *

so 8x6x5 = 240 there's your answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 8+ h² when h = 3?
MrMuchimi

Answer:

17

Step-by-step explanation:

8 + h^2

Let h = 3

8 + 3^2

We find the value of 3^2 first using PEMDAS

8 + 9

Then add

17

The result is 17

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Jonah earns $12.50 per hour as a marketing intern. If he works for 4.5 hours,how many dollars does he earn?
Margarita [4]
$56.25. Just take a calculator and write $12.50 times * 4.5 equals=.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP FAST PLEASE!!!!!!
    8·1 answer
  • Please help!!!!!!20 points
    12·1 answer
  • Which of the following expressions is in simplified form?
    7·1 answer
  • The can is 12cm high and the diameter is 8cm what is the volume of the can
    15·2 answers
  • Which of the following best describes the set of all numbers of the form a+bi where a and b are any real numbers and i equals sq
    10·1 answer
  • (-2-4i) + (1+6i) how do you do this question
    7·1 answer
  • A(r) is a function that gives the area of a circle with radius r. It can be written in equation form as A(r) = 3.14r2. What is t
    11·1 answer
  • Can you guys help me find the domain? (finding the domain graphically)
    9·1 answer
  • Answer this plese I NEED IT NOW OR I WILL FAIL
    5·1 answer
  • Add.<br><br> −6+(−5)<br><br><br> 11<br><br> −1<br><br> −11<br><br> I don't know.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!