1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
10

What is 09.944 divided by 8

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
5 0
1.243 i hope this helps
You might be interested in
Clara estimates that the length of a hiking trail is 5.75 km. She later learns that its actual length is 6.25 km. What is the pe
Hunter-Best [27]
Percent error : (approximate value - exact value) / exact value.....x 100

percent error : (5.75 - 6.25) / 6.25......ignore any negative signs
0.5 / 6.25 = 0.08.....x 100 = 8% error <==
8 0
2 years ago
the measurement of an angle is five times less than the measurement of its supplement what is the measurement of the angle a. 30
Levart [38]
Let the angle be y;
Then the supplement is 5y
y+5y=180
6y=180
y=30
The angle is 30 degrees
8 0
3 years ago
WILL MARK YOUR ANSWER AS BRAINLIEST how do I do this
NeX [460]

By the definition of a rectangle, JML and KLM are right angles.

<h3>How to explain the information?</h3>

From the information given, JKLM is a rectangle based on the definition as the opposite sides are equal.

Also, JML and KLM will be 90° since they're right angles. The opposite sides of a rectangle are congruent and equal.

Learn more about rectangles on:

brainly.com/question/25292087

#SPJ1

3 0
2 years ago
If you know this could you help me?
liq [111]

Answer:

Equation : y = -0.5x − 8

Step-by-step explanation:

because i grabbed two points and plugged them in im not very good at explaining but im 99% sure thats right

4 0
2 years ago
Nola purchased two. 5 pounds of cheese for 10. $50 her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60 the cost of the c
Dovator [93]

Answer: 1 pound of cheese cost $4.2

Step-by-step explanation:

Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50

Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60

If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost

To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.

It becomes 10.5/2.5 = 4.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 81 less than f equals 197
    14·2 answers
  • 2. Evaluate each expression when a = 4 and b = -1.
    11·1 answer
  • Evaluate 2r(t+8) if r=3 and t=5
    12·1 answer
  • A student made a toy chest for his baby sister's square building blocks. Six layers of blocks can fit in the box, and each layer
    11·2 answers
  • Rich is building a travel crate for his dog, Thomas, a beagle-mix who is about 30 inches long, 12 inches wide, and 24 inches tal
    5·1 answer
  • When three pipes fill a pool, they can finish in 12 hours. Two of the pipes can finish in 18 hours if they are working together.
    7·1 answer
  • What is the area of the white region? Steps please and thank you!
    8·1 answer
  • 2 PEERS PLUS ANOTHRR 2 PEER
    8·2 answers
  • What is the value of the expression?
    15·1 answer
  • The lengths of the sides of a triangle are y, y+2, and 8 centimeters. If the perimeter is 34 centimeters, what is the value of y
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!