1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
7

50 POINTSS!!!

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]3 years ago
5 0
(A) Either of
• rotation 180° about point B
• reflection across point B

(B) If the transformation is rigid, the corresponding sides and angles are congruent.

(C) The sequence of letters tells you the correspondence.
  AB ⇔ DB
  AC ⇔ DE
  BC ⇔ BE
  ∠A ⇔ ∠D
  ∠ABC ⇔ ∠DBE
  ∠C ⇔ ∠E
You might be interested in
when converting a linear equation into an an augmented matrix which equation form is needed- slope intercept- negative form- gra
IrinaVladis [17]

<span>When 10 grams of copper and 10 grams of iodine are mixed, what is the
theoretical yield of copper I iodide?</span>

2Cu + I2 → 2CuI

<span>30 g15 g7.5 g20 g</span>
3 0
3 years ago
Please I need help !!!!!
Mama L [17]
The formula is y=0.5m+20

You start (0,20) then for each mile you increase by 0.5.
Or
Since the x axis is by two, then every two miles you increase by 1 mile. So (0,20); (2,21); (4,22); (6,23); (8,24).

4 0
3 years ago
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces. One cup will serve 1 people. Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99. Ho
kow [346]

The rice will cost $17.6  for serving 40 people

<h3><u>Solution:</u></h3>

We need to determine the cost of serving 40 people with rice

Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99

The price of 1 pound box will be \frac{\$ 1.99}{2}=\$ 0.995

1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)

Therefore, the price of 16 ounces is  $0.995

A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } \frac{\$ 0.995}{16} \times 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 \times 40=\$ 17.6}\end{array}

Therefore rice will cost $17.6  for serving 40 people

7 0
3 years ago
Can someone pleas answer this
Dima020 [189]

83.7 m

18.6 / 3.6 = 5.166667

16.2*5.166667 = 83.7 m

7 0
3 years ago
Elijah rolls a 6 on a die. He rolls again and gets a 2. This situation describes a compound event.
nlexa [21]
The answer i think is true

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The interior ages of a triangle have measure
    9·2 answers
  • What is the area of the figure?
    7·1 answer
  • What is the stoper of a vertical line
    7·2 answers
  • Which best describes how to find the length of an arc in a circle?
    6·2 answers
  • I’m stuck. Can you answer for me, What is 2x Squared - 8x =
    6·2 answers
  • 1. A 42 inch television is 40.6 inches wide. Using the diagram below, determine the
    11·1 answer
  • Why do you think people who are good at math are usually successful on their jobs?
    11·1 answer
  • How do you do this math
    14·2 answers
  • Calculate the value of x
    14·1 answer
  • What is the sum of 10000+101010
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!