1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
3 years ago
14

What are some real life situations using system of equations?

Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
3 0
Bob's car rental company makes you pay 10 dollars per day you rent the car and a 30 dollar insurance fee

joe's car rental company makes you pay 30 dollars per day you rent the car and a 10 dollar insurance fee

how many days do you need to rent a car for the cost for renting both are the same

bob=10x+30
joe=30x+10
set each to each other
10x+30=30x+10
subtract 10x
30=20x+10
subtract 10
20=20x
divide both sides by 20
1=x
you need to rent 1 day for them to be equal
You might be interested in
A cone-shaped building has a height of 11.4 meters and a base with a diameter of 12 meters. The building will be filled with roa
Lyrx [107]
We know, Volume of a Cone = πr² h/3
v = 3.14 * (6)² * 11.4/3
v = 3.14 * 36 * 3.8
v = 429.552

Now, for 1 m³, it costs = $20
So, for 429.552 m³, it will be: 20 * 429.552 = 8591

In short, Your Answer would be $8591

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor.<br><br> 3x(y−4)−2(y−4)<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
NISA [10]

Answer: Use the distributive property to multiply 3 by y−4.

3y−12−2(y−4)

Use the distributive property to multiply −2 by y−4.

3y−12−2y+8

Combine 3y and −2y to get y.

y−12+8

Add −12 and 8 to get −4.

Anwser:

y−4

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Estimate: 9,010 - 99<br> 9400<br> 8900<br> 9200<br> 8700
Softa [21]

Answer:

yo mama

Step-by-step explanation:

lol

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Rite Aid you can get 24 rolls of Quilted Northern for $9.29. Find the unit rate
Lana71 [14]
39 cents

9.29/24=.387 which rounds up to .39
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression <br><br> X - 4(3x + 2) + 8
notsponge [240]

Answer:

-11x

Step-by-step explanation:

X-4(3x+2)+8

multiply both 3x and 2

X-12x-8+8

x-12x

11x

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Alinn flipped a coin 20 times. The coin landed heads up 12 times and tails up 8 times.
    15·1 answer
  • Complete the equation so that it has solutions of –5 and 7<br> x2 + __ x +__ = 0
    9·2 answers
  • Triangle ABC was transformed to be triangle DBP using one
    14·1 answer
  • 5h+6y+4h+9y=3h+5y6h+9y
    14·1 answer
  • Susan began counting backwards from 1298 by 4's saying one number every 5 seconds. At the same time Jim begins counting forward
    13·1 answer
  • On a certain airline, customers are assigned a row number when they purchase their ticket, but the four seats within the row are
    7·1 answer
  • I need help brosssssssssssssss
    7·2 answers
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs S8 plus an additional $0.15 for each minute of calls. Plan B costs $17 pl
    8·1 answer
  • What does a,b,c,d,e equal to
    13·2 answers
  • Bernice received the following scores on five science tests: 96, 77, 86, 97, and 89.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!