1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
5

Help Por FavOr :)

Mathematics
2 answers:
shtirl [24]3 years ago
5 0
<span>The volume of a cylinder is the area of the base (π r^2) times the height (h). So it's V = π r^2 h. HOPE I HELPED</span>
Oxana [17]3 years ago
4 0
Find the circumference of the base face:
(3*2) \pi
that is 18.84
then you multiply that by 4
which is 75.36
the answer is 75.36 ft^3
You might be interested in
Help plz. It’s number 6. Thanks
julsineya [31]
A = 1/2 h (a+b)
A / 1/2 h = a + b
A / 1/2 h - b = a

a = A / 1/2 h - b

Hope this helps
7 0
3 years ago
Which of the following equations have infinitely many solutions? 
Bond [772]

Answer:

Equation I , II and V.

Step-by-step explanation:

Number II:L

0.5(8x + 4) = 4x + 2    Distributing the 0.5 over the parentheses:

4x + 2 = 4x + 2

The 2 sides of this equation are identical so we can make x any value to fit this identity. That is there are Infinite Solutions.

I and V are also included:

I: 12x + 24 = 12x + 24.

V left side = right side.

8 0
3 years ago
A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
Karolina [17]

<em>Answer:</em>

<em>$0.38 per yard</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>Step 1:</em>

Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.

Required; To find the unit price

<em>  Step 2:</em>

Convert $3.42 to cents

1 ~dollar=100~cents ~\\therefore,\\$3.42=3.42~x~100=342~cents~

<em>Step 3:</em>

<em>Find the unit price</em>

\frac{9 yard}{1 yard} =\frac{342 ~cents}{x~cents}

9x=342

\frac{9x}{9} =\frac{342}{9}

x=38~cents

<em>Convert to dollars</em>

x=\frac{38}{100}

x=0.38~per~yard

Hence the unit price is $0.38 per yard.

5 0
3 years ago
Pls answer right away!!!!!
DanielleElmas [232]

Answer:

One minute and 25 seconds

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer?????/
SCORPION-xisa [38]
The questions is, when z=9, 3z = ? When you multiply 3*9, you get 27
3 0
4 years ago
Other questions:
  • 4x=500+96.plz send answer fast
    15·1 answer
  • What is the approximate volume of a tree trunk if the trunk is 13 feet tall with a circumference of 4.5 feet?
    12·2 answers
  • I need help on question 1 of symbolic representation
    5·2 answers
  • 15% of 60 is how much
    11·2 answers
  • Number one please...
    14·1 answer
  • Need some help ASAP!!!!!!
    15·1 answer
  • Courtney has 258 beads to make jewelry. Cali has 3 times as many beads as Courtney.
    8·2 answers
  • What is the Coefficients in 9k + 7 - k + 4
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION I AM OFFERING A LOT OF POINTS BUT I HAVE NO IDEA WHAT THIS QUESTION IS!!!!!!
    8·1 answer
  • Is -5 2/3 the multiplicative inverse of 3/-17? ​<br><br>PLEASE HELP!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!