A = 1/2 h (a+b)
A / 1/2 h = a + b
A / 1/2 h - b = a
a = A / 1/2 h - b
Hope this helps
Answer:
Equation I , II and V.
Step-by-step explanation:
Number II:L
0.5(8x + 4) = 4x + 2 Distributing the 0.5 over the parentheses:
4x + 2 = 4x + 2
The 2 sides of this equation are identical so we can make x any value to fit this identity. That is there are Infinite Solutions.
I and V are also included:
I: 12x + 24 = 12x + 24.
V left side = right side.
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
One minute and 25 seconds
Step-by-step explanation:
The questions is, when z=9, 3z = ? When you multiply 3*9, you get 27