1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
2 years ago
7

An expression to convert 50 miles per hour to miles per minute is shown.

Mathematics
2 answers:
Nataliya [291]2 years ago
8 0
Use the fact that 1 hour = 60 minutes, from which you can create your conversion factor: 1 = hour / 60 minutes. That permit you to multiply the number of miles per hour times [1 hour/60minutes] to convert 50 miles per hours to miles per minute. This is the calculation: 50 miles/hour * [1hour/60minures] = 0.833 miles / minute
Vilka [71]2 years ago
7 0

Answer:

<em>x = 60</em>

Step-by-step explanation:

We have to convert 50 miles per hour to miles per minute.

1 hour = 60 minutes

Comparing with the given expression, we get

x = 60

You might be interested in
Help help help !!!!! Thanks
STatiana [176]
The next line will be 5x5=25
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this plz
Sauron [17]
48 c atoms
88 h atoms
44 o atoms
6 0
3 years ago
Which must be present in order for factoring by grouping to apply?
Natasha2012 [34]

Answer:

is there a picture because need to see it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system by elimination<br><br> 3x-2y=3<br> 15x-4y=-3
stiv31 [10]

Answer:

x=-1

y=-3

Step-by-step explanation:

3x-2y=3(1)

5.(1) <=> 15x-10y=15 (2)

15x-4y=-3 (3)

(2)-(3) <=> -6y=18

4 0
2 years ago
Mr.Williams drew
tia_tia [17]

Answer: Answer C , Only student 2, because dilation preserve angle measures and side lengths are proportional

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A tetherball is swinging in a horizontal circle around a pole attached with a 1.2m long massless rope. it makes an angle of 40 d
    6·1 answer
  • Find f(-3) if f(x)=x^2
    12·2 answers
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • What are they asking me?
    5·1 answer
  • Please help!!! Brainliest answer! Thank you
    14·1 answer
  • What is the name of the figure?
    14·2 answers
  • Find the pattern what comes next 63,57,51,45
    11·1 answer
  • Estimate: 5.56 x 32.958
    10·2 answers
  • Solve 2x+8&lt;10 or 2x+8&gt;20
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression? Assume the denominator does not equal zero.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!